„Historie podniebne” Jakub Małecki – Kameralne opowieści

przez Katarzyna Denisiuk

Zbiór opowiadań autorstwa polskiego pisarza, którego cenię za wrażliwość i wyjątkową czułość w opisywaniu zwyczajnego życia zwrócił moją uwagę w formie audiobooka. Nie wiedziałam, że jest tak krótki. Zbyt krótki! Osiem historii (o jedną więcej, niż w tradycyjnym wydaniu) przykuło moją uwagę nie na 3 godziny i 42 minuty, ale na dużo dłużej.

Kilka wypowiedzianych zdań wywołało potok myśli, wspomnień, radości, smutków i wzruszeń. Niektóre historie wywołały kaskady emocji, inne odbierałam spokojniej, stając obok, bez angażowania się. Ostatnie z opowiadań wyrwało mi serce.

Uwielbiam książki, które oddziałują na czytelnika, na mnie. To może być śmiech, to może być smutek, albo złość. Są po coś. Żeby pozostawić po sobie ślad. Jeśli nawet za niedługo zapomnę o historii ojca, zapracowanego i sławnego, którego syn znał jako człowieka „rozciągniętego pomiędzy kawiarniami i fleszami aparatów, wywleczonego z domu na łamy gazet i telewizyjne ekrany”. O mężczyźnie, który latami słyszał dochodzące zza ściany wycie brata. Samotniku, desperacko szukającym towarzystwa. Kobiecie, której zostały tylko wspomnienia. I innych ludziach, którzy odeszli oraz tych, co zostali. To obcowanie z Historiami podniebnymi było wyjątkowym doznaniem.

Słowem podsumowania

Proza Jakuba Małeckiego jest jak doskonale dobrany plaster na zaspokojenie potrzeby słów czułych, delikatnych, wywołujących uczucie melancholii i nostalgii. Można się w nich zasłuchać, można je również poczuć. Trafiają prosto w serce. Moje autor zdobył już dawno. Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten zbiór.

Opowiadania czytają: Krystyna Czubówna oraz Jakub Małecki. Pani Krystyna jest doskonała. To mistrzyni w swoich fachu. Jej głos perfekcyjnie oddaje charakter historii. Rezonuje w każdym przeczytanym słowie i roztacza aurę spokoju. Nie ukrywam, że męski głos podobał mi się dużo mniej. Widziałabym w tej roli innych, profesjonalnych lektorów. Myślę, że przeczytaliby opowiadania bez uszczerbku na ich autentyczności. Na szczęście słowo się obroniło. Bardzo polecam!

Tytuł: Historie podniebne
Autor: Jakub Małecki
Wydawnictwo SQN, Audioteka
Forma książki: audiobook; czyta Krystyna Czubówna i Jakub Małecki; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna, opowiadania

Zobacz również

Zostaw komentarz