„Gambit królowej” Walter Tavis – Mroczne szachy

przez Katarzyna Denisiuk

Nie potrafię grać w szachy. (Po napisaniu tego zdania zastanawiam się, u ilu osób mogłoby być ono zdaniem otwarcia przy opisywaniu wrażeń o Gambicie królowej). Jednak wiem, że książka, gdzie szachy są głównym motywem, może być świetna. Jako przykład mogę podać Zapach miasta po burzy Olgierda Świerzewskiego. Natomiast powieść Waltera Tavisa udowadnia, że gra w szachy może być bardzo wdzięcznym tematem na fabułę książki i … serialu.

Minęła mnie fala zachwytów nad ekranizacją. Czytałam wiele pochlebnych opinii o dziele amerykańskiego pisarza. Dopiero realizacja audiobooka zachęciła mnie do zagrania w czytelnicze szachy. Przegrałam! Historia mistrzyni szachowej całkowicie mną zawładnęła.

Kilka słów o fabule

W Gambicie królowej poznajemy niebywale barwną sylwetkę Beth Harmon. Po stracie matki dorastała w sierocińcu, gdzie odkryła pasjonującą grę w szachy. Szybko okazało się, że ma ponadprzeciętne zdolności i z łatwością ogrywa swoich przeciwników. Nie tylko szachy stają się jej nałogiem, który będzie nadawał rytm i kształtował jej dalsze poczynania. Determinacja w dążeniu do bycia najlepszą sprawi, że Beth przebojem wkroczy w świat zdominowany przez mężczyzn i będzie zdobywała kolejne mistrzowskie tytuły. Droga, którą będzie musiała pokonać, nie będzie łatwa. Stanie na niej najtrudniejszy przeciwnik – ona sama i jej demony.

Kilka słów o wrażeniach

Audiobooka słuchało mi się wspaniale. Wydawałoby się, że partie szachowe, ich opisy, będą nużyły, a tak naprawdę one właśnie sprawiały mi najwięcej przyjemności i frajdy, chociaż – jak wspomniałam – nie potrafię grać w szachy. Skoro tak było, to oznacza, że Walter Tavis potrafił rewelacyjnie oddać magię tej popularnej gry.

Czy po wysłuchaniu audiobooka oglądnęłam serial? Oczywiście! Nie mogłam odmówić sobie tej przyjemności. Przyznaję, że jest porywający, a kreacja bohaterów jest równie doskonała, jak w książkowym pierwowzorze. Polecam!

Tytuł: Gambit królowej
Autor: Walter Tevis
Wydawnictwo Czarne, Audioteka
Przekład: Hanna Pustuła-Lewicka
Forma książki: audiobook, czyta Aleksandra Popławska; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz