„Dziewczyna, kobieta, inna” Bernardine Evaristo – Podróż przez życie

przez Katarzyna Denisiuk

Zanim przejdę do opisywania wrażeń po przeczytaniu Dziewczyny, kobiety, innej, kilka faktów.

Fakt nr 1 – powieść brytyjskiej autorki została nagrodzona Nagrodą Bookera i stało się to w 2019 roku.

Fakt nr 2 – książka posiada nietypową narrację, styl oraz jest smakowitym koktajlem języka używanego przez bohaterów.

Fakt nr 3 – nawiązując do faktu nr 2 – tłumaczka Aga Zano wykonała niesamowitą pracę, oddając charakter wypowiedzi, dzięki czemu czytelnik czuje tę różnorodność. Tkanka powieści nie jest płaska i jednowarstwowa. Mieni się feerią przekazu.

Fakt nr 4 – nie czytałam dotychczas powieści tak bardzo kobiecej, odważnej i będącej fikcją literacką.

Fakt nr 5 – długo zbierałam myśli, aby stworzyć ten wpis. Czuję, że nie mam umiejętności pisania o książkach, które są zaangażowane i niosą ważny przekaz. Nie potrafię w pełni oddać charakteru tej powieści określaną przez „Sunday Times” i „Guardiana” książką dekady.

Kilka słów o fabule

Czym jest Dziewczyna, kobieta, inna? To dwanaście historii, które wiodą nas przez życie w Wielkiej Brytanii. Każda jest inna, bo każdy z nas jest inny. Mamy różne potrzeby, inny cel, do którego dążymy i przede wszystkim bagaż doświadczeń. Szukamy szczęścia, zrozumienia, miłości, akceptacji, wsparcia. Laboratorium życia obfituje w składniki, z których będziemy umieć stworzyć zadowalający eliksir, ale czasami, czegoś nam brakuje, czegoś jest za mało.

Bernardine Evaristo kreśli portrety kobiet. Im poświęca uwagę i daje przestrzeń do wyrażania siebie. Co równie ważne nie omija, a wręcz faworyzuje kwestie związane z równouprawnieniem, tolerancją, uprzedzeniami, czy tożsamością płciową.

Kilka słów o wrażeniach

Oprócz tego, że Dziewczyna, kobieta, inna jest świetnie napisana, z interesującymi postaciami i ich przeżyciami wyreżyserowanymi przez życie, to również jest ważna ze społecznego i obyczajowego punktu widzenia.

Bernardine Evaristo potrafiła napisać powieść, która jest odbiciem bardzo wielu problemów kobiet, osób nieheteronormatywnych oraz osób czarnoskórych. Literacki dialog jest potrzebny. Autorka doskonale wyraziła swoje zdanie. Możemy włączyć się do rozmowy poprzez sięgnięcie po powieść. Zachęcam!

PS Polecam eksplorację Internetu i mediów społecznościowych, w celu znalezienia i przeczytania bardzo ciekawych opinii i recenzji powieści.

Tytuł: Dziewczyna, kobieta, inna
Autor: Bernardine Evaristo
Wydawnictwo Poznańskie
Przekład: Aga Zano
Forma książki: papierowa; dostępna w formie e-booka i audiobooka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz