„Andreowia” Beata Chomątowska – Szopka krakowska

przez Katarzyna Denisiuk

Z twórczością Beaty Chomątowskiej zetknęłam się czytając Betonię. Dom dla każdego. Napisałam o niej: „Ta książka, to nie tylko nostalgiczna nuta, to również kopalnia wiedzy na temat gospodarki przestrzennej, planowania, sztuki budowlanej włącznie z tajnikami dotyczącymi materiałów budowlanych, z których powstały blokowiska i mrówkowce, będące swoistymi małymi ojczyznami dla milionów ludzi. […] Betonia poruszyła we mnie wiele strun i bardzo miło będę wspominała czas z nią spędzony”.

Z ciekawością sięgnęłam po najnowszą powieść zatytułowaną dosyć tajemniczo Andreowia. Miejscem akcji jest Kraków. Bohaterem – Andrzej. Mężczyzna przed pięćdziesiątką, który na oczach czytelnika staje się kronikarzem rodzinnych dziejów. Opowieść, jaką przed nami kreśli, jest nietuzinkowa, bo taka była jego rodzina.

Na krakowskiej scenie pojawiają się barwne postaci. Babka – Pierwsza Krakowska Tramwajarka, dziadek – słynny Redaktor, który kochał wiele kobiet, matka – medium o światowej sławie oraz ojciec – człowiek-zagadka. Główny bohater jest ciekawą postacią, która dokonywała wielu życiowych wyborów, żyjąc w cieniu i będąc pod wpływem kobiet z rodziny.

Kilka słów o wrażeniach

Beata Chomątowska zabiera czytelnika w podróż po ulicach Krakowa, w progi krakowskich redakcji, znanych budynków, za kulisy lokalnych skandali.

Powieść przez nią napisana jest ironiczna. Autorka wielokrotnie puszcza do czytelnika oko, wrzucając Andrzeja w koleiny, z których trudno mu się wydostać. To powieść wielowarstwowa i wielowymiarowa. Można ją odczytywać pod kątem sagi, pozycji i roli kobiety, kryzysu męskości, wielobarwności i wyjątkowości Krakowa, jak również nietuzinkowego środowiska redakcji „Kuriera” (Krakowski Pałac Prasy u zbiegu ulic Wielopole oraz Starowiślnej). Bardzo ciekawy mariaż. Polecam!

PS Beata Chomątowska w tak wierny i sugestywny sposób odmalowała jedno z miejsc akcji, że pomimo tego, że nie jestem mieszkanką Krakowa, domyśliłam się, o który budynek chodzi.

Tytuł: Andreowia
Autor: Beata Chomątowska
Wydawnictwo Wielka Litera
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz