„Przedawnienie” Jiří Březina – Niekompletna przeszłość

przez Katarzyna Denisiuk

Zdecydowanym krokiem weszłam w „czeski rok” i sięgnęłam po kolejną powieść napisaną przez naszych sąsiadów. Tym razem padło na czeski kryminał autorstwa Jiří Březiny. Przedawnienie jest pierwszą powieścią serii, gdzie głównym bohaterem jest młody policjant przeniesiony dyscyplinarnie z wydziału dochodzeniowego do archiwum – Tomáš Volf.

Kilka słów o fabule

Zepchnięty na boczny tor policyjnej aktywności, przetrząsając stare, nierozwiązane sprawy, trafia na akta dotyczące wydarzeń z 1991 roku. Jedną z osób, która może mu pomóc w odtworzeniu pracy śledczych i lepszego naświetlenia wyłaniającego się obrazu jest Ondřej Novotný – znany polityk i kandydat na ministra spraw zagranicznych. Dlaczego on? Okazuje się, że mężczyzna brał czynny udział w dochodzeniu, dlatego powinien być idealnym źródłem informacji. Czy Tomáš Volf zdoła odkurzyć zarchiwizowane sprawy i dać im drugie życie? Na ile Ondřej Novotný okaże się pomocny? Ile będzie w stanie zdradzić i co wyniknie z tego połączenia sił?

Kilka słów i wrażeniach

Kryminał Jiří Březiny to zmyślnie skonstruowana historia. To również sprawne żonglowanie pomiędzy teraźniejszością, a przeszłością serwującą wycieczki do wioski przy granicy czesko-austriackiej. Ciekawe tło historyczne i społeczne dodaje fabule pikanterii i sprawia, że książkę czyta się z dużą przyjemnością.

Przedawnienie to dopiero drugi czeski kryminał jaki przeczytałam, ale pomału wyłania mi się obraz kryminalnych historii dalekich od epatowania okrucieństwem oraz rozlewu krwi.

Podoba mi się styl autora, który jest bardzo swobodny. Sprawia, że przez tę historię płynęłam bez przeszkód i przystanków. Dodatkowo wplecenie historii i wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości i odbywały się w miejscu akcji, stawia Przedawnienie na wyższym poziomie.

Z przyjemnością i dużą dawką zainteresowania sięgnę po kolejną powieść z serii – Południca czeka już na regale. Jestem przekonana, że odpowie na wiele pytań związanych z przeszłością Tomáša Volfa, którą do tej pory owiewała bryza tajemnicy.

Tytuł: Przedawnienie
Autor: Jiří Březina
Wydawnictwo Afera
Przekład: Agata Wróbel
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: kryminał
Seria: Tomáš Volf (1)

Zobacz również

Zostaw komentarz