„Hańba” John Maxwell Coetzee – Kondycja współczesnego człowieka

przez Katarzyna Denisiuk

Hańba nie jest pierwszą powieścią z nagrodą Man Booker Prize, po którą sięgnęłam. To również nie jest jedyna książka, za którą południowoafrykański pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla (2003) otrzymał tę nagrodę. W 1983 roku nagrodzono Życie i czasy Michaela K., a w 1999 roku Hańbę.

Przyznaję, że nie wiedziałam, iż John Maxwell Coetzee był pierwszym pisarzem, który zdobył podwójnego Bookera oraz tego, że Hańba została zekranizowana, a w rolę głównego bohatera wcielił się John Malkovich. Co skłoniło mnie do zainteresowania się Hańbą? Inna powieść, którą swego czasu czytałam. Bohater tamtej powieści (niestety nie pamiętam tytułu) przytaczał fragmenty i wątki z Hańby. Wydały mi się na tyle ciekawe, że zapisałam ten tytuł na listę książek, które chcę przeczytać.

Kilka słów o fabule

Bohater Hańby jest nietuzinkowy. To mężczyzna w średnim wieku, wykładowca literatury na uniwersytecie w Kapsztadzie. Kocha życie, ale ono przemija coraz częściej przypominając o swojej ulotności. Kocha kobiety oraz uleganie namiętnościom. Romans ze studentką powoduje ostracyzm i odrzucenie środowiska uniwersyteckiego. Aby odciąć się od wydarzeń i nieprzychylnej atmosfery, David Laurie wyjeżdża na wieś do córki. Jednak i tutaj życie pisze dla niego burzliwy scenariusz. Po brutalnym napadzie obydwoje z córką będą musieli poradzić sobie z traumą i poczuciem zhańbienia.

Kilka słów o wrażeniach

Książka nie jest łatwa w odbiorze. Jest skomplikowana jak natura człowieka. Przedstawia wiele postaci i odcieni hańby, która dotyka bohaterów powieści. Każdy z nich radzi sobie z tym uczuciem w inny sposób. Hańbę możemy nie tylko odczytać personalnie. Ona pojawia się w stosunkach międzyludzkich, jak również w relacjach ludzi i zwierząt.

Hańba jest główną osią powieści. Ale autor daje również przestrzeń do opowieści o południowej Afryce. Wplata wątki społeczne oraz polityczne. Obserwując życie córki bohatera oraz ludzi z jej otoczenia dostajemy obraz RPA z jej tłem historycznym oraz konfliktami rasowymi.

Słowem podsumowania

Czytelnicze spotkanie z Hańbą było bardzo interesujące. Sporo się w niej dzieje na wielu płaszczyznach. Jest tekstem, nad którym warto się pochylić i podążyć meandrami ludzkiej psychiki. Polecam.

Tytuł: Hańba
Autor: John Maxwell Coetzee
Wydawnictwo Znak
Przekład: Michał Kłobukowski
Forma książki: papierowa, niedostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz