„Człowiek o 24 twarzach” Daniel Keyes – Osobowość wieloraka

przez Katarzyna Denisiuk

Gdybym nie wiedziała, że Człowiek o 24 twarzach jest powieścią z gatunku literatura faktu, to pomyślałabym, że autor książki Daniel Keyes ma niesamowicie wybujałą fantazję. Skonfrontowanie się z wiedzą, prawdziwymi wydarzeniami i przeżyciami przedstawionymi w książce, przyprawia o gęsią skórkę.

Billy Milligan urodził się 13 lutego 1955 roku, zmarł 12 grudnia 2014 roku. Był Amerykaninem, u którego zdiagnozowano zaburzenia dysocjacyjne tożsamości nazywane również osobowością wieloraką. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem przynajmniej dwóch osobowości u jednej osoby. Wzorce ich zachowań są odmienne, każda z nich ma na przykład odrębną tożsamość, wspomnienia, płeć, iloraz inteligencji, czy preferencje seksualne.

Przypadek Billego Milligana było najcięższym rozszczepieniem osobowości w dziejach. Jego ciało zamieszkiwało 24 osoby (jak sam o nich mówił i zżymał się, gdy nazywano je osobowościami).

Kiedy świat dowiedział się o istnieniu tak niebywałego człowieka? Został zatrzymany przez policję i oskarżony o dokonanie kilku gwałtów na kobietach, do których doszło na terenie uniwersyteckiego kampusu. W czasie przesłuchania, po próbie samobójczej, psycholożka odkrywa, że jest z nim coś nie tak – zachowuje się nienormalnie. Na jej oczach ujawnia się kilka osobowości płci męskiej w różnym wieku, mówiących rożnym akcentem, przyznających się do innego imienia. Niektóre wiedzą o istnieniu innych postaci, inne są zagubione i niezorientowane. Potrafią „przełączać się” w sekundę, ujawniać na chwilę, po czym znikać. Przypadek bez precedensu.

Od momentu ujawnienia zaczyna się batalia o człowieka i próba rozstrzygnięcia, czy Billy Milligan jest doskonałym aktorem próbującym wyłgać się ze stawianych mu zarzutów, czy chorym człowiekiem, w którego mózgu trwa nieustająca burza i walka osobowości.

Kilka słów podsumowania

Powieść Daniela Keyesa jest fascynująca! Próba uświadomienia i zaakceptowania sobie co przeżywał Billy Milligan jest trudna, a co dopiero życie takiego człowieka! Przestępstwa, które popełnił były faktem. Skrzywdził kobiety. Jednak słuchając tego, z czym musiał się zmagać, co się z nim, jego wolą działo, rosło we mnie uczucie współczucia.

Bardzo polecam Wam tę książkę. Jest dużo lepsza od niejednej fikcyjnej opowieści.

Tytuł: Człowiek o 24 twarzach
Autor: Daniel Keyes
Wydawnictwo Wielka Litera, Audioteka
Przekład: Anna Bartkowicz
Forma książki: audiobook, czyta Maciej Kowalik; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura faktu

Zobacz również

Zostaw komentarz