„Jeden z nas. Opowieść o Norwegii” Åsne Seierstad – Zbrodnia

przez Katarzyna Denisiuk

Nie wiem, czy uwierzycie, ale nie wiedziałam, że głównym wątkiem Jednego z nas. Opowieść o Norwegii norweskiej dziennikarki Åsne Seierstad jest przebieg tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na wyspie Utøya 22 lipca 2011 roku, w czasie których zginęło dziesiątki młodych ludzi. Sprawcą tego wstrząsającego ataku był 32-letni Anders Behring Breivik. Zanim przypłynął na wyspę, podłożył bombę – którą wcześniej sam skonstruował – w dzielnicy rządowej, w siedzibie premiera Norwegii. Następnie bez problemu przemieścił się na Utøyę, gdzie bez mrugnięcia okiem, z zimną krwią zastrzelił 67 osób. Dwie osoby zmarły podczas ucieczki. Ofiarami byli członkowie młodzieżówki Partii Pracy, którzy przebywali na letnim obozie.

Åsne Seierstad w swojej książce pochyliła się nad wieloma tematami, przeanalizowała szereg zagadnień, ale przede wszystkim wzięła pod lupę zbrodniarza i jego rodzinę. Obraz jaki otrzymujemy w Jednym z nas. Opowieść o Norwegii jest wstrząsający. Na tę ocenę składa się nie tylko osoba Andersa Breivika, również system obronny państwa, działanie służb policji, obronności, system edukacji, czy pomocy społecznej. Najgorsze w tej historii jest przeświadczenie, że do masakry mogłoby nie dojść.

Åsne Seierstad z jednej strony punktuje wszystkie niedociągnięcia, braki i zaniedbania. Z drugiej, stara się być obiektywna i zgodna z faktami, odkładając emocje na bok.

Jeden z nas. Opowieść o Norwegii to również – jak wskazuje podtytuł – powieść o Norwegii. O państwie otwartym na emigrantów szukających ucieczki z krajów, w których nie da się normalnie żyć. Niestety nie potrafiło zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Słowem podsumowania

Lektura Jednego z nas mentalnie boli. Poza tym wzbudza agresję i sprzeciw. Nie mam w zwyczaju nie dowierzać literaturze faktu, dlatego przyjmuję historię opisaną przez autorkę jako prawdę. Prawdę, która paraliżuje.

To świetnie napisana książka, pomimo bardzo trudnego tematu, który porusza. Åsne Seierstad patrzy szeroko, a nie skupia się tylko na osobie zbrodniarza. Polecam!

Tytuł: Jeden z nas. Opowieść o Norwegii
Autor: Åsne Seierstad
Wydawnictwo W.A.B.
Przekład: Iwona Zimnicka
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura faktu

Zobacz również

Zostaw komentarz