„Ballada o pewnej panience” Szczepan Twardoch – Surrealistycznie

przez Katarzyna Denisiuk

Ballada o pewnej panience jest zbiorem opowiadań. Sięgnęłam po nie w formie audiobooka i po wysłuchaniu stwierdzam, że to był rewelacyjny wybór. Każde z jedenastu opowiadań czyta inny lektor i są to interpretacje doskonałe¹. Ale zważmy na to, że moje wrażenia nie byłyby tak pozytywne, gdyby nie treść. W mojej opinii opowiadania te z powodzeniem mogłyby być prologiem lub pierwszymi rozdziałami obszerniejszych utworów literackich. Szczepan Twardoch napisał je w ciągu kilku lat. Najstarsze datowane jest na 2009 rok, a najmłodsze powstało w 2016 roku.

Kilka słów o wrażeniach

Bohaterami opowiadań są mieszkańcy Górnego Śląska. Czytelnicy, którzy znają twórczość Szczepana Twardocha odnajdą w nich styl pisarza i jego potrzebę skupienia się na wymienionym rejonie Polski. Nie ulega wątpliwości, że powieści polskiego pisarza są lepsze, dojrzalsze i napisane z większym rozmachem. Jednak nie ma się co dziwić – to różny kaliber, różne skale i próba ich porównywania mija się z celem.

Oceniając Balladę o pewnej panience uważam, że to dobre i bardzo dobre opowiadania. W sam raz, żeby poznać warsztat pisarski autora. W wielu z nich dominuje przewrotna fabuła, która w jednym momencie burzy ułożony w głowie obraz. Nietrudno odnaleźć w nich czarny humor i nędzę ludzkiej egzystencji. 

Polecam! Zwłaszcza w formie audiobooka.

¹ Opowiadają czytają kolejno: Maciej Stuhr, Andrzej Mastalerz, Magdalena Cielecka, Adam Bauman, Leszek Filipowicz, Andrzej Hausner, Kamila Kuboth-Schuchardt, Wojciech Żołądkowicz, Robert Jarociński, Mariusz Bonaszewski, Maciej Kowalik, Wojciech Stagenalski.

Tytuł: Ballada o pewnej panience
Autor: Szczepan Twardoch
Wydawnictwo Literackie, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta zespół lektorów; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna, opowiadania

Zobacz również

Zostaw komentarz