„Książka o miłości” Olga Drenda, Małgorzata Halber – W dialogu

przez Katarzyna Denisiuk

„Olga Drenda – autorka „Duchologii polskiej” i Małgorzata Halber – autorka „Najgorszego człowieka na świecie” zaczęły rozmawiać o miłości”. Z tych rozmów powstał esej w dialogu, w którym obie panie przedstawiają własne zdanie na poruszane tematy.

Słowo miłość to wielki balon napompowany emocjami, oczekiwaniami, interakcjami i doznaniami. Wzajemnie się przeplatają, uzupełniają, wchodzą ze sobą w konflikty albo idą zgodnie pod rękę, by dojść do szczęśliwego finału. Każdy człowiek chciałby ten balon chwycić, zatrzymać i nie pozwolić mu odlecieć.

Kilka słów o treści

„Książka o miłości” jest zapisem doświadczeń autorek, obrazem ich wizji, przekonań i spostrzeżeń. W zależności od życiowych doświadczeń czytelników każdy może odebrać ją inaczej.

… nie można pokochać samego siebie, jeśli nie poczuje się tego wcześniej od innych. Przy czym to wcale nie musi być miłość romantyczna. To może być ktoś, kto dostrzeże nas, naszą pojedynczość i nasze własne elementy, takie jak to, że – nie wiem – drobno kroimy potrawy na talerzu. Albo przed snem przewracamy się na lewą stronę. (…) Dopiero wtedy. To bardzo ważne.

Książka napisana jest językiem swobodnym, momentami potocznym. Dzięki temu rezonuje swojskością i przyjaznym nastawieniem do czytelnika. Autorki nie mają tematów tabu. Piszą o zdradzie, swobodnie wchodzą w obszary seksualności i seksu. W końcu miłość bez cielesności nie istnieje. Nie stronią od wplatania psychologicznego oraz czysto ludzkiego spojrzenia. Wszystko to bez teoretyzowania i snucia nużących wywodów.

Kilka słów o wrażeniach

Nie miałam żadnych oczekiwań wobec tej książki. Chciałam, by była dobrą formą rozrywki. Czytało mi się ją zaskakująco dobrze. Autorki zaciekawiły mnie swoim punktem widzenia. Niektóre stwierdzenia były mi obce, ale było sporo momentów, kiedy uśmiechałam się do siebie i przyznawałam rację wysnutym wnioskom. Konstrukcja książki okazała się bardzo interesująca w formie – z taką się jeszcze nie spotkałam.

Tytuł: Książka o miłości
Autorki: Olga Drenda, Małgorzata Halber
Wydawnictwo Znak Literanova
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka oraz audiobooka czytają: Katarzyna Kukuła i Marta Markowicz
Gatunek: esej, literatura faktu

Zobacz również

Zostaw komentarz