„Gorączka złotych rybek” Kanoko Okamoto – Obsesja piękna

przez Katarzyna Denisiuk

Gorączka złotych rybek to niewielkich rozmiarów książeczka, „pierwsza z serii Tajfuny Mini prezentująca dzieła pisarzy i pisarek z pierwszej połowy XX wieku, którzy nie byli wcześniej tłumaczenie na język polski”.

Bardzo podoba mi się ten koncept, mający na celu dostarczenie polskiemu czytelnikowi dzieł, które dla większości są nieosiągalne ze względu na barierę językową. Misja Wydawnictwa Tajfuny zasługuje na uznanie.

Warto również dodać, że powieść Kanoko Okamoto, w polskim wydaniu, została poprzedzona bardzo interesującym wstępem Karoliny Bednarz. Przyznaję, że jestem fanką tych przedmów.

Kilka słów o fabule

Gorączka złotych rybek opowiada o zderzeniu dwóch światów. Jeden to świat piękna, w którym afirmacja tego, co ładne, doskonałe, przejawia się w każdym aspekcie życia. Drugi świat to przeciwny biegun, który bardzo chce zbliżyć się do ideału. Rodzi się pytanie: czy faktycznie te światy tak wiele różni i dzieli? Czy to jest tylko złudne wyobrażenie o zachwycającym pięknie drugiego człowieka?

Bohaterem powieści jest mężczyzna, który za wszelką cenę chce wyhodować wyjątkową złotą rybkę. Rybka ta miałaby zrobić wrażenie na kobiecie, którą podziwia. Dlatego całe swoje życie podporządkowuje temu celowi wierząc, że to go wyróżni i zwróci uwagę wybranki.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść japońskiej pisarki jest bardzo krótka, ale jej treść wyczerpuje temat. Po raz kolejny poczułam w niej unikalny dla mnie klimat literatury japońskiej. Autorka podarowała czytelnikowi bardzo dużo przestrzeni na własne przemyślenia oraz ulotne myśli. Przyznaję, że nie zrobiła na mnie tak dużego wrażenia jak Ukochane równanie profesora, ale czytałam ją z przyjemnością.

Gorączka złotych rybek to interesujące studium obsesji piękna, a przy tym zatracaniu się w swoich marzeniach i gubieniu ważniejszych życiowych wartości.

PS W cyklu Tajfuny Mini pojawiła się również: Cytryna Motojirō Kajii. W drugiej połowie stycznia 2021 ukaże się W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie Ango Sakaguchi.

Tytuł: Gorączka złotych rybek
Autor: Kanoko Okamoto
Wydawnictwo Tajfuny
Przekład: Anna Wołcyrz
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna
Cykl: Tajfuny Mini (tom 1)

Zobacz również

Zostaw komentarz