„Dzieci Kronosa” Siergiej Lebiediew – Historia fatum

przez Katarzyna Denisiuk

Kilka słów o autorze

Nie boję się użyć sformułowania, że powieści Siergieja Lebiediewa to literatura z wyższej półki. Jego proza jest niezwykle gęsta. To dzieła nasycone, dostarczające czytelnikowi tylko najcenniejszych literackich ekstraktów. Nie są produktem instant, służącym szybkiemu zaspakajaniu potrzeb. Jest to literatura, przy której zatrzymujemy się, pochylamy i powoli badamy. Co więcej, autor czaruje stylem – bardzo pięknym, wysublimowanym, wymagającym od czytelnika uwagi i skupienia.

… lecz sam zaułek oddychał innym powietrzem, specyficznie moskiewskim, szarym, wróblowym, wierzbowym, krótkowzrocznym, oddającym lepiej starcze szuranie podeszew niż dźwięk monety.

Kilka słów o fabule

„Dzieci Kronosa” to historia rodzinna. Ukazuje losy przodków Kiryłła. Mężczyzna przeczesuje archiwa oraz śledzi drogę jaką przebyli członkowie jego rodu. Przeszłość odkrywa przed nim niezwykle ciekawe, wielokrotnie bolesne i tragiczne koleje losu. Kiryłł przerzuca most pomiędzy Rosją, a Niemcami. Cofa się do XIX wieku. Staje na niejednym zapomnianym cmentarzu oraz wyciąga z zakurzonym dokumentów i pamiątek fakty o swoich przodkach. Tworzą one wielobarwny kolaż ludzkich losów i zmagań z rzeczywistością w opresyjnym państwie.

Lecz on widział, jak ludzie przez dziesięciolecia wycinali, wyskrobywali z siebie kawałki biografii, dokonywali aborcji przeszłości; czuł, że stał się świadkiem przestępstwa popełnionego przez śmiertelny strach i małoduszność.

„Dzieci Kronosa” to powieść o pamięci. Opowiada o tym, co wydarzyło się kiedyś i miało wpływ na to, w jakim miejscu jesteśmy teraz. Bohater w czasie swojej wędrówki w przeszłość staje się papierkiem lakmusowym, który pokazuje jak zmieniał się jego kraj.

Gdy po piętnastu latach zastanawiał się nad swoim pokoleniem (…) czuł, że dawna alchemia historii jest wciąż żywa. (…) byli przejściowym pokoleniem, gdy monstrum rosyjskiej państwowości prawie wyzionęło ducha, stało się słabe i widmowe. I gdy atmosfera uległa zmianie, a potem tlen do oddychania w ogóle zniknął, okazało się, że nie mają żadnej opory – są zaledwie wytworami podmuchów powietrza.

Jeśli zawierzycie kunsztowi pisarskiemu Siergieja Lebiediewa i będziecie chcieli spędzić długie godziny z literaturą ambitną, wartościową i niełatwą to „Dzieci Kronosa” są dla Was.

PS Polecam również inną powieść autorstwa rosyjskiego pisarza. To „Granica zapomnienia„.

Tytuł: Dzieci Kronosa
Autor: Siergiej Lebiediew
Wydawnictwo Claroscuro
Przekład: Grzegorz Szymczak
Forma książki: papierowa, niedostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz