„Wdzięczność” Delphine de Vigan – Sztuka dziękowania

przez Katarzyna Denisiuk

Proza Delphine de Vigan

Prozę francuskiej pisarki poznałam czytając „Prawdziwą historię„, która została zekranizowana przez Romana Polańskiego. Po jej lekturze wiedziałam, że na tej jednej nie poprzestanę. I kiedy zobaczyłam w wydawniczych zapowiedziach, że na polskim rynku ukaże się powieść „Wdzięczność”, to postanowiłam ją przeczytać. Teraz wiem, że to była bardzo dobra decyzja.

Kilka słów o fabule

Bohaterem „Wdzięczności” jest Michka – starsza pani, trzydziestopięcioletni logopeda Jérôme oraz młoda kobieta – Marie. Co łączy te trzy osoby? Michka mieszka sama. Jej wiek oraz coraz większe problemy zdrowotne zmuszają ją do zamieszkania w domu opieki. Tam odwiedza ją Marie, która bardzo dużo zawdzięcza starszej pani, ale tym, co łączy je najmocniej jest więź przyjaźni i wzajemnego szacunku. Jérôme pracuje w domu opieki „ze słowami i milczeniem. Z tajemnicami, wstydem, zwierzeniami, strachem przed śmiercią”.

Na kartach powieści poznajemy relacje pomiędzy trójką bohaterów, odkrywając ich przeszłość, zamknięte przed pamięcią traumatyczne wydarzenia i osoby, które były dla nich ważne, jak nie najważniejsze.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Delphine de Vigan uderza w wiele czułych punktów wywołując silne emocje, dające do myślenia, i obok których nie da się przejść obojętnie. Otwiera oczy do środka człowieka, by móc zobaczyć to wszystko, co głęboko zalega w duszy, której oczyszczenie dałoby ukojenie i spokój.

„Wdzięczność” to również powieść o starzeniu się, o nieuchronności zmian jakie w nas zachodzą. Czy można się do tego etapu życia przygotować i przeżyć jak najlepiej?

Starzenie się to nauka tracenia.

Dostrzegania niemal tydzień po tygodniu nowych deficytów, nowych niedomagań, nowych szkód. Tak właśnie to widzę.

I nic już nie figuruje w kolumnie zysków.

Lektura powieści z jednej strony jest smutna i nostalgiczna. Z drugiej zaś refleksyjna i z dobrym, pozytywnym zakończeniem. Bardzo mi się podoba ta jej ludzka twarz i sposób w jaki autorka pisze o codzienności.  Na pewno sięgnę po „Lojalność”, bo we „Wdzięczności” autorka kontynuuje podjęte rozważania na temat tego, co czyni nas ludźmi. A to w jaki sposób to robi, idealnie trafia w mój gust. Polecam! 

Tytuł: "Wdzięczność"
Autor: Delphine de Vigan
Wydawnictwo Sonia Draga
Przekład: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz