„Turbulencje” David Szalay – Życiowe dylematy

przez Katarzyna Denisiuk

Fabularne rozwiązania

Bardzo lubię, kiedy oprócz oczywistych przyjemności jakie dostarcza lektura książki, autor serwuje nieszablonowe, fabularne rozwiązania. „Turbulencje” brytyjskiego pisarza (urodzonego w Kanadzie) Davida Szalaya są zbiorem opowiadań, połączonych bardzo subtelną i delikatną nicią. Wspólnym mianownikiem są w nich ludzie, których obserwujemy w jednym z momentów ich życia. Nie wiemy, czy są to przełomowe chwile, ale z pewnością znaczące.

Życie i jego turbulencje

Nasze życie jest na tyle skomplikowane, że wcześniej, czy później występuje w nim czas niepewności, zachwiania równowagi, a nawet wstrząsu. Rzeczywistość po takiej zawierusze zawsze jest inna. Zmieniamy się, bo cały czas rezonują w nas te przeżyte wydarzenia. Bogatsi o nowe doświadczenia, będziemy je mogli wykorzystać kiedyś, w przyszłości.

Domino Davida Szalaya

David Szalay stworzył bardzo ciekawą układankę ludzkich losów. Wydawałoby się, że są przypadkowe, ale ich cząstka zostaje przekazana dalej. Książka napisana jest w bardzo przyjemnym stylu, który sprawia, że płyniemy, żeby nie napisać lecimy, przez nią błyskawicznie. Te porty, do których zawijamy, są tłem dla wydarzeń w życiu bohaterów. Całość utrzymana jest w lekkiej tonacji, bez mocnych, czy wstrząsających momentów, ale co ważne nie jest beznamiętna.

Słowem podsumowania

Lektura „Turbulencji” była bardzo przyjemna. To co podobało mi się najbardziej, to jej konstrukcja oraz … tytuły rozdziałów, podpowiadające miejsce akcji. Przed każdym nowym rozdziałem, nową historią, z dreszczykiem emocji czekałam na jej rozwinięcie. Kogo autor zrobi bohaterem opowiadania i jak pokieruje jego losem? Tych odpowiedzi wyczekiwałam. Czas spędzony z „Turbulencjami” uważam za dobrze spędzony, ale czuję, że o samej fabule szybko zapomnę. To książka idealna dla czytelnika, który będzie chciał się rozgrzać przed poznaniem innych powieści Wydawnictwa Pauza, znanego z mocnych i bardzo mocnych historii.

PS Na blogu znajdziecie wpis o polecanych chudzinkach.  „Turbulencje” również się tam znalazły. To dobry drogowskaz dla tych, którzy zastanawiają się nad czytaniem tej powieści.

Tytuł: „Turbulencje”
Autor: David Szalay 
Wydawnictwo Pauza
Tłumaczył: Dobromiła Jankowska
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz