„Dziki” Guillermo Arriaga – meksykańska wendeta

przez Katarzyna Denisiuk

Pierwsze wrażenie jest ważne

„Dziki” długo czekał na czytniku, pomimo tego, że słyszałam o tej książce wiele dobrego. Zadziało się to, co wielokrotnie powtarzam – przyszedł właściwy czas na lekturę. A po jej przeczytaniu pomyślałam – o rany, co to była za historia!

Od pierwszych stron spodobał mi się styl autora, do tego stopnia, że już w początkowej fazie opowieści zerknęłam na notę biograficzną, bo byłam ciekawa jakie ma pisarskie doświadczenie. Od razu dostałam odpowiedź na pytanie, kto w taki sposób pisze. Guillermo Arriaga jest scenarzystą, autorem nominowanego do Oskara scenariusza filmu Babel”. A pisze tak, że włada czytelnikiem i jego uwagą oraz sprawia, że czujemy się jakbyśmy oglądali rewelacyjny film. W odbiorze porównałabym go do niezapomnianego Jokera” (amerykański dramat psychologiczny z oskarową grą aktorską Joaquina Pheonixa). W wydawniczej notce pisze się o prozie „soczystej i barwnej, jak w powieści „Slumdog. Milioner z ulicy” Vikasa Swarupa.

Jakie kolory ma „Dziki”?

Powieść meksykańskiego pisarza, to z jednej strony wielobarwna (jak okładka książki) historia młodego Juana Guillermo, która pokazuje drogę od kolorowego życia, poprzez krwawy całun zemsty, aż do spokojnych barw, będących obietnicą stabilizacji i nowego życia. Z drugiej strony jest całą gamą szarości, poprzetykaną bielą złowieszczego śniegu, czernią zgliszcz i trudów życia.

Kim jest Dziki?

Miejscem akcji powieści są ulice Meksyku, ale nie tylko. Juan Guillermo stracił starszego brata, babcię i rodziców. Został sam z garstką znajomych i płonącą rządzą zemsty, która go spala. Przy boku ma wiernego psa oraz wilka, któremu chce zwrócić wolność. Czy osiągnięcie celu, jakim jest wyrównanie rachunków, przywróci mu równowagę? Czy „oko za oko, ząb za ząb” będzie oczyszczające? Juan walczy z demonami, a pomagają mu: dziewczyna z sąsiedztwa oraz poskramiacz i treser dzikich zwierząt. Gdzie razem dotrą? Czego się dowiedzą o sobie i swoim życiu?

„Dziki” to również powieść o naturze i przyjaźni. Zabiera czytelnika w odległe rejony Kanady, gdzie Amaruq podąża śladem dzikiego wilka. Te dwa wątki, będące odrębnymi historiami, coraz bardziej się do siebie zbliżają, doprowadzając do doskonałego finału.

Słowem podsumowania

Świetna historia, obrazowo i rewelacyjnie napisana! Buzuje emocjami. Każda scena w „Dzikim” żyje i jest bardzo realistyczna do tego stopnia, że kilkukrotnie wstrzymywałam oddech i czekałam na jej finał. A tych małych, doskonałych finałów, budujących większy obraz, jest bez liku. Naprawdę warto ściągnąć ją z regału, wydobyć z odmętów czytnika lub po prostu kupić.

Tytuł: „Dziki”
Autor: Guillermo Arriaga
Wydawnictwo W.A.B.
Tłumaczył: Katarzyna Okrasko, Agata Ostrowska
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz