„Dorośli” Marie Aubert – Trująca zazdrość

przez Katarzyna Denisiuk

Cienka, nie znaczy gorsza

Bardzo lubię grube, obszerne powieści. Tak samo lubię te cienkie, krótkie, mocno skondensowane.  Tylko wtedy nieobszerna powieść będzie interesująca, gdy autor napisze ją „w punkt”, bez zbędnych wątków, akapitów, czy nawet wyrazów. Czytelnik siada, zaczyna czytać i od razu, od pierwszej strony, splata swój czas z zapisaną historią.

Lubimy skandynawskich autorów

Marie Aubert debiutowała zbiorem opowiadań, który trafił na norweskie listy bestsellerów. Dorośli” to pierwsza powieść w dorobku pisarki. Jest krótka, jest esencjonalna i treściwa. Można w niej dostrzec kunszt pisania świetnych krótkich form.

Kim są tytułowi dorośli?

Ida to dojrzała, bezdzietna architektka. Jej młodsza siostra Marthe jest mężatką i ma szansę na bycie kobietą jaką Idzie prawdopodobnie nigdy nie będzie dane być. Akcja powieści skupia się na kilku dniach spędzonych w rodzinnym gronie, kiedy siostry świętują z rodzicami urodziny ich mamy. Łagodny klimat i sielankowość szybko tracą pozytywny wydźwięk i zmieniają się w psychologiczną wojnę.

Co znajdziemy w „Dorosłych”?

Dorośli” mają w sobie wszystko to co lubię i cenię w literaturze. Pokazują życie w całej palecie barw oraz wachlarzu uczuć i emocji. Autorka przedstawia różne punkty widzenia, przygląda się trudnym zagadnieniom z każdej strony. W końcu oklepane powiedzenie: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” jest naprawdę bardzo życiowe i idealnie pasuje do fabuły Dorosłych”.

Tak naprawdę w powieści Marie Aubert nie ma niczego odkrywczego. Nie rewolucjonizuje postrzegania singielek, ani nie tłumaczy rodzinnych relacji biorąc pod lupę zachowania rodziców w stosunku do dzieci i interakcji pomiędzy rodzeństwem. Jednak autorka nie powiela klisz, nie kopiuje. Napisała powieść, która momentami boli, bardzo realistycznie przedstawiając rozterki bohaterów i ich zmagania z własnymi demonami. Wydawałoby się, że Ida jest bohaterką, która gra pierwsze skrzypce i jest motorem fabuły. Nie, tutaj każdy ma coś do powiedzenia, dlatego Dorośli” są tak ciekawą powieścią.

Słowem podsumowania

Jeśli napiszę, że Dorośli” to doskonały przykład skoncentrowanej skandynawskiej prozy, to będziecie zainteresowani?

Życiowa, bezpardonowa, trafiająca celnie w czułe punkty ludzkich słabości. Bardzo mi się podobała.

Tytuł: „Dorośli”
Autor: Marie Aubert
Wydawnictwo Pauza
Tłumaczył: Karolina Drozdowska
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz