„Ta druga” Therese Bohman – Granice moralności

przez Katarzyna Denisiuk
„Ta druga" Therese Bohman - Granice moralności

Twórczość szwedzkiej pisarki Therese Bohman poznałam dzięki powieści „O zmierzchu„. Wywarła na mnie pozytywne wrażenie, ale brakowało mi w niej jednego elementu, który sprawiłby, że powieść byłaby kompletna. Inaczej ma się sprawa z „Tą drugą”, która również została wydana pod szyldem Wydawnictwa Pauza. W tej powieści wszystko do siebie pasuje, doskonale się uzupełnia tworząc kompletny obraz. A jaki to jest obraz?

 

Therese Bohman namalowała portret młodej kobiety stojącej na rozdrożu swojego życia. Zatrudniona w szpitalnej stołówce, z niewielkim bagażem doświadczeń, prowadzi raczej nudne życie. Do czasu. Pikanterii i energii daje jej romans z żonatym lekarzem. Czas spędzony z mężczyzną stanie się okresem pełnym nowych doświadczeń, który oprócz przyjemnych chwil, dostarczy jej wiele trosk i uświadomi, że szczęście może być bardzo kruche i ulotne. Banalne?

 

Fabuła „Tej drugiej”, tak jak i „O zmierzchu”, jest prosta. Opisuje sytuacje życiowe, które nie są rzadkie i wyjątkowe. Jednak siłą tej powieści jest to, że autorka w ciekawy sposób pokazuje poszczególne etapy zadurzenia i fascynacji drugim człowiekiem, bez względu na podszepty racjonalisty siedzącego w głowie kobiety. Żeby było jeszcze ciekawiej, wprowadza do powieści dodatkowe postaci, których obecność nadaje historii dynamizmu i fabularnego zadziora. Dzięki temu książka dostaje drugie życie, rozwijając się w nieprzewidzianym wcześniej kierunku.

 

„Ta druga” to nie tylko powieść o kobiecie. To również powieść o mężczyźnie, który rani osoby ze swojego otoczenia, zachowując się jak pan sytuacji i człowiek, który robi to, na co ma ochotę, bez względu na konsekwencje. To również książka o tym co nas różni. O statusie społecznym i pochodzeniu, które to warunkują przyszłe wybory i stawiają na określonej pozycji.

 

Powieść Therese Bohman czyta się bardzo dobrze. Razem z bohaterką płyniemy jednym nurtem w kierunku … Sami się przekonajcie jakim. Polecam!

 
Tytuł: „Ta druga”
Autor: Therese Bohman
Wydawnictwo Pauza
Tłumaczył: Justyna Czechowska
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz