„Brud” David Vann – Nienawiść i przemoc

przez Katarzyna Denisiuk

Moja przygoda z powieściami wydawanymi pod szyldem Wydawnictwa Pauza, zaczęła się od Legendy o samobójstwie Davida Vanna. To jest jednocześnie jedyna powieść tego wydawnictwa, której można posłuchać w formie audiobooka. Nie wiem, czy to jest dobra strategia, ale po wysłuchaniu „Legendy” zdecydowałam, że „pauzowe” książki będę czytała, nie słuchała. Dlaczego? Bo ten kto je czyta wie, nie są łatwe, wymagają skupienia i robienia licznych … pauz, celem przetrawienia treści. Nie inaczej jest w „Brudzie”, drugiej powieści Davida Vanna – urodzonego na Alasce laureata czternastu nagród literackich.

 

Powieść Davida Vanna jest duszna, brudna, wręcz klaustrofobiczna. Czytelnik porusza się na wąskiej i nierównej ścieżce pomiędzy matką i synem, odbijając się od chorobliwego strachu matki przed utratą syna, a osobliwym przywiązaniem syna do rodziny. Dwudziestodwuletni Galen żyje w sztucznej bańce matczynej miłości, bez siły na wyrwanie się z życiowego impasu. Do tego dochodzą również toksyczne relacje z ciotką (siostrą matki) oraz kuzynką, której obecność w pewnym momencie życia Galena, staje się początkiem tragicznych wydarzeń.

 

„Brud” jest złożony i wielowarstwowy. Główny bohater nie jest życiowym ninją i nie potrafi odciąć matczynej pępowiny, ani być obojętnym na wpływy kuzynki. Splot losowych zdarzeń wywołuje lawinę niewłaściwych decyzji, które mkną w stronę tragicznego końca. Złożoność osobowości oraz wielowarstwowość rodzinnych relacji powodują, że powieść nabiera bardzo niepokojących rumieńców, a droga do szaleństwa skraca się w zastraszającym tempie.

 

Próżno szukać w powieści dynamizmu, za to bez trudu znajdziemy tytułowy brud oraz odkryjemy możliwość babraniny w ludzkim umyśle. „David Vann po raz kolejny zaskakuje i szokuje”. Zaprasza czytelnika w odmęty niestabilnej psychiki, potęgując niepokój i rozedrgane myśli. W tej powieści każdy z bohaterów jest jakiś, dokładając swoją osobowość do mrocznej wizji rodziny.

Mocna. Naprawdę zaskakująca. 

 
Tytuł: „Brud”
Autor: David Vann
Wydawnictwo Pauza
Tłumaczył: Dobromiła Jankowska
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz