„Anonimowi Heretycy” Katie Henry – Droga do wiary

przez Katarzyna Denisiuk
„Anonimowi Heretycy" Katie Henry - Droga do wiary

Skusiłam się na powieść dla młodzieży, chociaż nie czytam książek tego gatunku. Przez chwilę zastanawiałam się, czy potrafię postawić się w roli młodego człowieka czytającego o innych młodych ludziach. Ale od razu przypomniałam sobie jakie emocje towarzyszyły mi, kiedy pierwszy raz, będąc na studiach, czytałam Harrego Pottera. Po wielu latach przeżyłam to samo! Kapitalna, literacka przygoda!

 

Kim są Anonimowi Heretycy? To uczniowie, którzy zrzeszyli się, aby móc wpływać na to co dzieje się w katolickiej szkole średniej im. Świętej Klary. To grupa nastolatków, w której każdy wierzy w coś innego i jest wierny innym bogom i bóstwom. Michael jest ateistą, Avi – Żydem i gejem, Max – unitarianinem uniwersalistą, Eden – praktykującą poganką. Jedynie Lucy jest katoliczką i jako feministka planuje zostać kapłanem.

Czy można zawiązać przyjaźnie mając inne poglądy i wizję życia? Oni udowadniają, że tak i to z mądrością, której mógłby pozazdrościć niejeden dorosły zamknięty w swojej bańce przekonań i nietolerancji.

Była to żarliwa obrona nie tylko pani Simon, lecz także praw człowieka, które powinien mieć każdy z nas. Prawo do chodzenia własnymi ścieżkami, prawo do poszukiwania własnego szczęścia. Prawo do bycia sobą bez strachu.

 

Katie Henry nie stworzyła superbohaterów mających nadludzkie siły, osoby bez wad i posiadających receptę na każdą nieprzewidzianą sytuację. Pozwala im się potykać, uczyć na błędach oraz poznawać siebie i drugiego człowieka bez szufladkowania go i wkładania w sztywne ramy obyczajowości.

Tak, „Anonimowi Heretycy” to doskonała książka na dzisiejsze czasy, kiedy wmawia się ludziom, że są równi i równiejsi, jeden ma prawa, a drugi ich nie ma, jeden jest człowiekiem, a drugi ideologią. 

Anonimowi Heretycy pokazują, że każdy człowiek ma prawo do bycia sobą i wiary w innego Boga. Potrafią przeciwstawić się kłamstwu i hipokryzji.

 

Powieść Katie Henry oprócz dotykania tematu wiary, porusza trudne tematy rodzicielstwa i rodziny, tęsknoty za stabilizacją, przyjaźnią i bliskością. W mojej ocenie jest to książka nie tylko dla młodego czytelnika. Jej lektura sprawiła mi ogromną przyjemność, bo pomimo tego, że opisuje rozterki nastolatków, to są one życiowe i uniwersalne.

 

Gorąco polecam każdemu!

[…] to, że ktoś twierdzi, że coś jest prawdą, nie oznacza, że tak jest, a każdy, kto przekonuje cię, byś czegoś nie robił, prawdopodobnie chce ci uniemożliwić zrobienie czegoś fajnego.

 
Tytuł: „Anonimowi Heretycy”
Autor: Katie Henry
Wydawnictwo Editio
Tłumaczył: Marcin Machnik
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura młodzieżowa

Zobacz również

Zostaw komentarz