„Ptaszyna” Dezső Kosztolányi – Rozpacz i pustka rutyny

przez Katarzyna Denisiuk
"Ptaszyna" Dezső Kosztolányi - Rozpacz i pustka rutyny

Literatura węgierska nie jest tą, którą często czytam. Na „Ptaszynę” zwróciła moją uwagę czytelnicza brać. Ta powieść jest kolejnym dowodem, że polecenia osób o zbliżonym, literackim guście są bardzo cenne i wielokrotnie wyciągają z morza tytułów te, które są warte przeczytania.

 

Akcja powieści rozgrywa się w małym węgierskim miasteczku, w 1899 roku. Starsze małżeństwo Akacjusz Vajkay i jego żona Antonina postanawiają wysłać ich jedyne dziecko na tydzień do wujostwa na wieś. Córka będzie mogła odpocząć od miasta, od pracy w domu, jak również, a może przede wszystkim, od nich. Trzydziestopięcioletnia Ptaszyna, jak ją nazywają, jest starą panną, nieładną i nieatrakcyjną. Całą trójkę łączy bardzo silna więź emocjonalna. Wydawałoby się, że nie potrafią bez siebie żyć, dlatego czas rozstania będzie dla rodziny dużym wyzwaniem i psychicznym obciążeniem.

Siedmiodniowe rozstanie z córką okaże się istnym trzęsieniem ziemi w codziennej egzystencji państwa Vajkay. Akacjusz i Antonina zaczną robić rzeczy, których nie robili od lat, odwiedzać miejsca, w których ich noga nie postała, spotykać się z ludźmi i odkrywać smak życia na nowo. Ten tydzień jest dla rodziców Ptaszyny, jak życiodajna transfuzja krwi. Czy będzie dla nich wszystkich początkiem rewolucyjnych zmian?

 

Wkroczenie w świat „Ptaszyny” było nietuzinkowym doświadczeniem. Miałam poczucie włożenia filcowych kapci i odwiedzenia zakurzonego skansenu pełnego wyjątkowych eksponatów, za którymi stoi jakaś ciekawa historia. Dezső Kosztolányi zaprosił czytelnika w progi domu, który rządzi się niecodziennymi prawami. Przedstawił rodzinę, w której rodzice są uzależnieni od swojej córki i wszystko robią pod jej dyktando, nie dając sobie miejsca na własne przyjemności.

Autor w niezwykle ciekawy sposób pokazuje, jak pasja życia potrafi zostać stłamszona, zastraszona i wyrugowana. A to wszystko w otoczeniu węgierskiej prowincji, z jej blaskami i cieniami.

 

Jeśli tylko szukacie nowych doświadczeń i prozy, która pomimo niespiesznej akcji, porywa od pierwszych stron, to „Ptaszyna”będzie doskonałym wyborem. Ja bawiłam się świetnie i bardzo tę powieść polecam!

 
Tytuł: „Ptaszyna”
Autor: Dezső Kosztolányi
Wydawnictwo W.A.B.
Tłumaczył: Andrzej Sieroszewski
Forma książki: e-book, Legimi
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz