„Między falami” Sarah Moss – Rodzicielska miłość

przez Katarzyna Denisiuk
"Między falami" Sarah Moss - Rodzicielska miłość

Są powieści, które czyta się sercem, a na ich odbiór bardzo mocno wpływa zbiór naszych przeżyć, życiowych potyczek i doświadczeń. Do takich powieści podchodzi się zupełnie inaczej, zaś podczas czytania powstaje osobliwa, czuła wręcz, nić łącząca książkę z czytelnikiem.

W moim odczuciu „Między falami” Sarah Moss jest właśnie taką historią, która może przylgnąć, a nawet zespolić się z jej odbiorcą. Jeśli natrafi na takiego czytelnika, to stworzą duet buzujący emocjami i wzajemnym zrozumieniem. Ja do takich czytelników nie należę i nie odebrałam tej powieści osobiście. Przyznaję jednak, że autorka napisała niesamowicie życiową opowieść, z którą wiele osób może się identyfikować. Jeśli szukacie właśnie takich historii, zostawiam Wam link do e-booka w księgarni virtualo.pl¹.

 

Sarah Moss w „Między falami” skupiła się na drobiazgach codzienności rodziny dotkniętej strachem o życie jednej z dwóch córek – piętnastoletnia Miriam, będąc w szkole, nagle upadła i przestała oddychać. Strachem, który paraliżuje, i który jest papierkiem lakmusowym podejmowanych codziennie decyzji.

Autorka wydobyła z tła detale, opisała wszystkie rozterki targające dorosłymi w obliczu choroby dziecka, jak i obawy i lęki młodszej córki, w zderzeniu ze wzmożonym zainteresowaniem rodziców i otoczenia jej siostrą.

 

Bardzo ciekawym zabiegiem było wytypowanie, wskazanie ojca – Adama – jako tego, który prowadzi dom, zajmuje się córkami, i w końcu, zamartwia się o ich zdrowie. Co wcale nie znaczy, że matka tego nie robi, ale Sarah Moss w roli narratora historii uczyniła właśnie mężczyznę. A co byłoby gdyby role zostały odwrócone i otrzymalibyśmy obraz rodziny, który jest bardziej powszechny? Nic! Powieść nadal byłaby frapująca.

Przyznaję, że kiedy zaczęłam czytać, miałam obawy, czy fabuła nie wpłynie na mnie zbyt przygnębiająco. Historia okazała się zupełnie inna niż myślałam – bardzo życiowa, prawdziwa, wcale nie smutna, a wręcz dająca nadzieję. Bardzo dobra powieść. Polecam!

 

¹Post powstał dzięki współpracy z księgarnią internetową virtualo.pl.

 
Tytuł: „Między falami”
Autor: Sarah Moss
Wydawnictwo Poznańskie, Virtualo
Tłumaczył: Paulina Surniak
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz