„Hana” Alena Mornštajnová – Siła życia, miłości i pamięci

przez Katarzyna Denisiuk
"Hana" Alena Mornštajnová - Siła życia, miłości i pamięci

Do sięgnięcia po „Hanę” Aleny Mornštajnovej nie skłoniła mnie notka wydawnicza, fakt, że jest to proza naszych czeskich sąsiadów, którą bardzo lubię (zwłaszcza za sprawą powieści Petry Soukupovej), ani piękna okładka. To co sprawiło, że książkę kupiłam, były opisy emocji czytelników, którzy ją przeczytali i podzielili się wrażeniami. I już teraz podkreślę, że z wszystkimi pozytywnymi opiniami całkowicie się zgadzam. „Hana” i jej historia na pewno zostaną w mojej pamięci na dłużej.

 

Tłem powieści jest Czechosłowacja w okresie okupacji niemieckiej i po wojnie. Pierwszą bohaterką, którą poznajemy, jest niespełna dziewięcioletnia Mira. Dziewczynka w dramatycznych okolicznościach traci rodziców i rodzeństwo. Jedyną krewną, która jej została jest ciotka Hana. To kobieta ekscentryczna, wzbudzająca niechęć, antypatyczna, nieprzystępna. Osoba, w której towarzystwie nie chce się przebywać. Z resztą sama stroni od ludzi i siostrzenicy. Los ewidentnie sobie z nich zadrwił – nie tylko podłożył nogę Mirze, ale również Hanie. Ich wspólne mieszkanie będzie pasmem wielu niespodzianek, a przede wszystkim odkrywaniem nieznanych kart historii ich rodziny.

 

Fabuła powieści w niebywale ciekawy sposób zabiera czytelnika w różne okresy historii Czechosłowacji oraz jej mieszkańców. Wchodzimy do ich domostw, pokoi, jak również sekretnych myśli. Razem z nimi przeżywamy znajomości, przyjaźnie, miłosne porywy. Ale przede wszystkim jesteśmy świadkami tragicznych losów żydowskich rodzin w obliczu niemieckiej okupacji.

Autorka pozwala nam być z nimi, stawać przed życiowymi dylematami i podejmować najtrudniejsze decyzje – o życiu, bądź śmierci.

 

Emocje, które wyzwala historia Miry i jej rodziny oraz Hany i jej życiowej drogi, są niezwykłym kalejdoskopem, który przy każdym ruchu układa się w nowy scenariusz.

Zanurzenie się (tak, właśnie tak wnika się w tę powieść) w historię napisaną przez Alenę Mornštajnovą jest cudownym doznaniem. Jest również niezapomniana podróżą w miejsca, o których należy pamiętać.

 

„Hana” to powieść o ludziach skonfrontowanych z brutalną rzeczywistością, która była konstruktorem ich losów. Bardzo ludzka i bliska sercu. Bardzo polecam!

 
Tytuł: „Hana”
Autor: Alena Mornštajnová
Wydawnictwo Amaltea
Tłumaczył: Tomasz Grabiński
Forma książki: papierowa, niedostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz