„Życie Sus” Jonas T. Bengtsson – Zemsta jest słodka

przez Katarzyna Denisiuk
"Życie Sus" Jonas T. Bengtsson - Zemsta jest słodka

Kolejna część Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich ponownie zachwyca wydaniem. Świetna okładka – jej elementy i kolor – sugeruje, że „Życie Sus” Jonasa T. Bengtssona będzie ostre, mocne i bezpardonowe. I takie też jest.

 

Bohaterką jest tytułowa Sus, dziewiętnastolatka, która „ostrzy swoje noże. Kocha je. Często je wyjmuje i ogląda. To broń, która chętnie zatopiłaby się w ciele; te noże chcą rozdzielać, kroić, zabijać. Narzędzia, które mają swój cel. Przyglądanie się im zawsze daje jej poczucie władzy. Za sprawą noży jej ręce stają się dłuższe, przeczą jej wzrostowi i wadze”. Mieszka sama, mając za przyjaciół swoje ostre zabawki. Wycofana społecznie, dzika i tajemnicza. Jej rodzinę tworzą ojciec, odbywający karę więzienia za zabicie matki, i brat, przebywający w szpitalu z kawałkiem pocisku w głowie. Jej świat to prowizorka zlepiona własnymi siłami i mogąca w każdej chwili rozlecieć się jak domek z kart. Ale Sus walczy. Walczy o siebie i walczy z potworami czyhającymi w szafie pełnej wspomnień.

 

„Życie Sus” napisana jest prostym, precyzyjnym językiem, bez skomplikowanej fabuły, jednak na tyle sugestywnie, że odczuwamy beznadzieję otaczającą główną bohaterkę. Powieść czyta się na jednym wdechu, błyskawicznie, gdyż autor nie wyraża swoich myśli w sposób zawoalowany. Jonas T. Bengtsson wykreował bohaterkę, która ma swój plan. Fińska pisarka Sofi Oksanen porównuje „Życie Sus” do cynicznej wersji Pippi Pończoszanki zstępującej do podziemi Kopenhagi. Mnie Sus przypomina Matyldę, młodą towarzyszkę Leona Zawodowca, która jak anioł zagłady chce rozprawić się ze swoimi wrogami i demonami.

 

Powieść Jonasa T. Bengtssona jest bardzo dobrą historią, której konstrukcja nie potrzebuje zdradzania wszystkich szczegółów fabuły, aby móc domyślić się co się jeszcze wydarzy. Krótka, mocna, bezpretensjonalna, pokazująca jak zmarnowane dzieciństwo i patologiczna rodzina mogą doprowadzić do pozbycia się barier moralnych i wszelkich skrupułów.

Polecam!

PS Na zdjęciu książka leży w otoczeniu pozostałych powieści z serii skandynawskiej. Do tej gromady dołączyła jeszcze „Blizna”.

 

Tytuł: „Życie Sus”
Autor: Jonas T. Bengtsson
Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczył: Iwona Zimnicka
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich

Zobacz również

Zostaw komentarz