„Kobieta ze szkła” Caroline Lea – W okowach tajemnic

przez Katarzyna Denisiuk
"Kobieta ze szkła" Caroline Lea - W okowach tajemnic

„Kobieta ze szkła” Caroline Lea wabiła mnie swoją okładką. Przeczytałam pierwsze słowa zapowiedzi: „Surowa, mroźna i bezlitosna Islandia nigdy nie była tak blisko…” i już wiedziałam, że chcę przenieść się w te literackie rejony.

 

Początek fabuły zakotwiczona jest w przeszłości, w roku 1686, w małej wiosce, w której mieszka Rósa. Po nagłej śmierci ojca, siłą rzeczy, staje się głową rodziny i musi zadbać nie tylko o siebie, ale również o schorowaną matkę. Jedynym racjonalnym wyjściem, dzięki któremu mają szansę przetrwać, jest zamążpójście za bogatego i starszego od niej Jóna. Ignorując podrywy serca wywoływane przez przyjaciela z dzieciństwa, decyduje się na podróż na północ kraju, do domu męża. To co zastaje na miejscu jest jedną wielką tajemnicą. Zderza się z hermetyczną społecznością, która od początku nie darzy jej sympatią, a wręcz jest do niej uprzedzona. Staje się gospodynią dziwnego domostwa, pełnego odgłosów budzących strach i niepokój. Dodatkowo mąż i jego przyjaciel porozumiewają się między sobą półsłówkami. Czy Rósa odnajdzie się w nowym miejscu? Będzie jej dane poznać przeszłość Jóna? Co z jej szczęściem i spokojem? A może pogrąży się w szaleństwie?

 

Caroline Lea w „Kobiecie ze szkła” bardzo sugestywnie i pięknie odmalowała miejsce akcji, czyli Islandię ze śnieżnymi zawieruchami, trzaskającym mrozem i surowością klimatu. Do tego tła idealnie dopasowała lokalną społeczność, czyli mieszkańców małej wioski, rządzących się własnymi prawami i zmagających się z ciężkim życiem, którego głównym architektem jest przyroda.

„Kobieta ze szkła” jest dla mnie swoistym widoczkiem, zrobionym w zmarzniętej, twardej ziemi. Kiedy do niego dotrzemy, to zobaczymy nowy, nieoczekiwany obraz, drugie dno fabuły, coś co początkowo w ogóle nie było widoczne. W moim odczuciu, to powieść po trosze bajkowa, baśniowa, z wirującymi się wokół niej płatkami śniegu. Jak w każdej bajce jest jakiś morał, przesłanie, głębsza myśl, tak i „Kobieta ze szkła” daje przestrzeń do odkrywania czym jest miłość, przyjaźń, wyrzeczenie i poświęcenie.

Ta powieść zrobiła na mnie wrażenie, ale mnie nie uwiodła.

 
Tytuł: „Kobieta ze szkła”
Autor: Caroline Lea
Wydawnictwo Literackie
Tłumaczył: Łukasz Małecki
Forma książki: e-book, Legimi
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz