„Osiem gór” Paolo Cognetti – Góry jako miejsce do życia

przez Katarzyna Denisiuk
"Osiem gór" Paolo Cognetti - Góry jako miejsce do życia

„Kasia, to jest książka dla ciebie. Spodoba ci się”. Wiecie dlaczego moja koleżanka miała rację? Bo kocham góry, naturę i spokój, który daje człowiekowi. „Osiem gór” Paolo Cognetti jest jak górskie wycieczki. Oferuje czysty relaks, chwilę zadumy, możliwość obcowania z pięknym otoczeniem i siłą natury.

 

Góry to nie tylko śnieg, przepaści, granie, potoki, jeziora i pastwiska. Góry to sposób życia. Kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara.

„Osiem gór” opowiada historię ludzi, którzy z górami związali swoje życie. To opowieść o górach, które stały się ich domem, jak i naturalnym filtrem wszelakich smutków i trosk. Jednak nie zapominajmy, że góry potrafią pokazać pazur i są kapryśne. Wiele dają i równie wiele zabierają. Są wymagające, jak każdy element przyrody, która dała człowiekowi miejsce, żeby się rozgościł.

 

„Osiem gór” to przede wszystkim historia włoskiej rodziny – matki, ojca i ich syna. Z miłości do gór, na czas wakacji, przenoszą się do małej miejscowości w dolinie u stóp masywu Monte Rosa. Tam Pietro spędza czas wolny i tam poznaje rówieśnika Brunona, którego rodzina od lat zamieszkuje surowe, górzyste tereny. Niezwykła znajomość chłopców z czasem zmieni się w przyjaźń, która przetrwa długie lata. Życie z dala od miasta to również czas, kiedy Pietro mocno zacieśnia więzy ze swoim ojcem, pasjonatem górskich wycieczek. Wspólne wyprawy ukształtują chłopca na całe życie.

 

Powieść Paolo Cognetti’ego wprowadziła mnie w bardzo przyjemny stan. Stworzyła przestrzeń do wspomnień, przemyśleń, również nad sensem życia i dążenia do wytyczonego celu. Ta historia daje wyciszenie i roztacza nad czytelnikiem ochronną bańkę, po to by mógł w spokoju podumać i tak zwyczajnie na chwilę się zatrzymać. 

„Osiem gór” to również piękna opowieść o męskiej przyjaźni, o drugim człowieku, na którego zawsze można liczyć. Czy nie każdy z nas chciałby mieć w swoim życiu bliską osobę, powiernika smutków i pocieszyciela? Drugi człowiek i swoje miejsce na ziemi to skarby, które należy chronić i pielęgnować.

 

Tak Gosiu, to była książka dla mnie. Dziękuję!

 
Tytuł: „Osiem gór”
Autor: Paolo Cognetti
Wydawnictwo Sonia Draga
Tłumaczył: Tomasz Kwiecień
Forma książki: papierowa; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz