„Domy bezdomne” Dorota Brauntsch – Historia śląskiej wsi

przez Katarzyna Denisiuk
Jeśli nie wiesz, skąd jesteś, nie wiesz, kim jesteś; "Domy bezdomne" Dorota Brauntsch

„Kto zdążył, ten wyburzył” – słyszy Dorota Brauntsch. Bo murowane domy chłopskie na ziemi pszczyńskiej z XIX i początków XX wieku wreszcie zostały uznane za zabytki, dowód kultury, a więc podlegają ochronie. Tylko że prawie wszystkie już zniknęły… I nadal znikają.

Książka Doroty Brauntsch z Serii Reporterskiej Wydawnictwa Dowody na Istnienie jest zlepkiem przeróżnych historii, których spoiwem jest dom. Nie tylko jako miejsce, gdzie żyje podstawowa jednostka społeczna jaką jest rodzina, ale również dom jako budynek, którego trzeba było wybudować od pierwszej do ostatniej cegły. Dom jako miejsce schronienia, jak i obiekt, który ulega starzeniu i rozpadowi.

 

Autorka skupiła się na ubraniu historii starych domów, gdzie niemal każda cegła kryje w sobie jakąś tajemnicę. Zarzewiem do napisania książki był projekt fotograficzny, który realizowała. Zdjęcia, szalenie klimatyczne, znajdują się również w „Domach bezdomnych”.

 

Książka Doroty Brauntsch oczarowała mnie stylem, bardzo osobistym i ciepłym.  Jak trafnie napisał Filip Springer „Domy bezdomne” to „podręcznikowy przykład reporterskiej czułości dla tematu”. Wiele z fragmentów książki urzekło mnie i sprawiło, że mój egzemplarz jest pozaznaczany w licznych miejscach, w których padły piękne słowa i zdania.

Bo dom buduje się dla innych.

I nie tylko dla najbliższych, dla dzieci czy wnuków, ale dla wszystkich. Dla otoczenia. Dla miejsca. Zależało im, żeby nie zepsuć przestrzeni, żeby nawiązać z nią relację, wtopić się w krajobraz. Żeby nadal było tu tak pięknie.

Jednak całość powieści wydaje mi się niespójna, gdyż zbudowana jest z luźno połączonych historii. Książkę można czytać otwierając ją na dowolnym rozdziale. Autorka serwuje ciekawą literacką podróż, w której zabrakło mi pogłębienia tematu. Dlatego też myślę, że „Domy bezdomne” byłyby świetnym dodatkiem do autorskiego albumu ze zdjęciami, a nie na odwrót.

Dom trzyma człowieka, zakotwicza. Jeśli nie wiesz, skąd jesteś, nie wiesz, kim jesteś.

 
Tytuł: „Domy bezdomne”
Autor: Dorota Brauntsch 
Wydawnictwo Dowody na Istnienie
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura faktu

Zobacz również

Zostaw komentarz