„Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” Élizabeth Revol – Walka o życie

przez Katarzyna Denisiuk

Tytuł i podtytuł książki mówią niemal wszystko. Książka Élizabeth Revol jest zapisem tragedii jaka wydarzyła się w styczniu 2018 roku, po zdobyciu przez francuską himalaistkę oraz Tomka „Czapkinsa” Mackiewicza szczytu Nanga Parbat. Wyszli na ośmiotysięcznik w swoim stylu, bez rozgłosu, licząc na siebie i swoje siły. Jedno z nich zostało w lodowej szczelinie na zawsze. Élizabeth Revol walczyła o swojego partnera wspinaczkowego do ostatniej minuty, jednak Naga Góra miała inny zamysł. 

 

Historia Élizabeth Revol nie podlega ocenie. Jedynie co możemy, to z zapartym tchem i mocno bijącym sercem słuchać o przeżyciach i piekle jaki himalaistka przeżyła w górach. „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” jest świadectwem człowieka, który robi to co najbardziej kocha, od czego jest uzależniony i co wypełnia go niczym życiodajny tlen.

 

W książce tej nie znajdziemy historii życia alpinistki, a jedynie wzmianki. Próżno również doszukiwać się zdjęć z licznych wypraw. Autorka skupiła się na jednym – wiernym odtworzeniu, minuta po minucie, zdobycia szczytu i dramatycznej walki o życie partnera i powodzenie wyprawy. Ilość decyzji jakie musiała podjąć, wysiłku fizycznego jaki musiała włożyć, przyprawia o zawrót głowy. Kobieta mocarz! Pozostaję w podziwie i darzę wielkim szacunkiem tego człowieka pełnego pasji, dążącego do realizacji marzeń zgodnie z sobą i ze swoimi wartościami. Mam nadzieję, że wielokrotnie usłyszymy o jej wyprawach na dach świata.

Wciąż wracam do tego, co przeżyłam tam z nim – a potem już bez niego. Kiedy jestem sama przychodzą mi do głowy jednocześnie tysiące słów, widzę tysiące niuansów. Może potęga słów złagodzi ból… Cały czas myślę o nim; o tym, jak żył, o jego filozofii, jego sztuce życia, jego miłości do Nangi.

 

Książka Élizabeth Revol jest doskonałym uzupełnieniem książki Dominika Szczepańskiego „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” (opinię o książce znajdziecie na blogu klikając na tytuł). Serdecznie polecam obydwa audiobooki. Nie można się oderwać od słuchania!

 
Tytuł: „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat”
Autor: Élizabeth Revol
Wydawnictwo Agora, Audioteka
Tłumaczył: Anastazja Dwulit
Forma książki: audiobook, czyta Paulina Holtz
Gatunek: literatura faktu

Zobacz również

Zostaw komentarz