„Cichoborek” Urszula Stokłosa – Małomiasteczkowy

przez Katarzyna Denisiuk

„Cichoborek” to kolejny debiut, po który sięgnęłam w tym roku. Aż sama się sobie dziwię, bo debiut to zawsze niewiadoma, to ruletka, która w efekcie da wygraną bądź przegraną. Dla Urszuli Stokłosy ta powieść, w mojej opinii,  okazała się całkiem przyjemnym początkiem dla dalszego powiększania pisarskiego dorobku.

 

Cichoborek jest niewielką miejscowością na południu Polski. Jest kociołkiem, w którym zmieszane są różne osobowości, charaktery, osoby mające swoje plany i marzenia. Autorka co rusz wyławia z niego kolejnego mieszkańca, przygląda mu się oraz poddaje jego zachowanie analizie. Już na samym początku powieści mocno podkręca temperaturę, co sprawia, że czytelnik nie może się doczekać końcowego efektu. Jednak każde przedsięwzięcie potrzebuje czasu. Ten bardzo dobry, wyrazisty początek mocno wyostrza apetyt. Pomimo tego, że końcówka nie jest już tak emocjonująca, to cała powieść okazuje się ciekawym doświadczeniem i zestawem, który nie przyprawia o niestrawność.

 

Cichoborek jest zwyczajny. W miejscowości jest sklepowa, która wie wszystko i jeszcze więcej, ksiądz proboszcz, który doskonale zna swoich parafian oraz mieszkańcy, którzy wielokrotnie łapią się na tym, że nie znają siebie nawzajem. Jest również Justyna, szukająca w miasteczku zapomnienia. Jednak ani tajemnicza kobieta, ani żaden inny mieszkaniec nie są centralnym punktem powieści. Autorka swoją uwagę skupia na każdym, przez co uwaga czytelnika ulega rozproszeniu. Gdyby Urszula Stokłosa wyeliminowała kilka wątków, kilku postaciom dała odpocząć, a inne wzięła pod lupę, to efekt byłby jeszcze lepszy.

Nie tylko zwyczajność powieści mnie uwiodła. Elementem, który wyraźnie przyciągnął moją uwagę i doskonale zgrał się z jej rytmem, jest motyw metafizyczny. Ani zbyt karkołomny, ani zbyt rozbuchany, za to świetnie wyważony. Nadał historii odpowiedniego szlifu. 

 

„Cichoborek” Urszuli Stokłosy uważam za książkę, z którą można przyjemnie, ale i refleksyjnie, spędzić czas. Niepretensjonalna, bez moralizatorskiej nuty, o codzienności, z którą mierzy się każdy z nas. Napisana bardzo przystępnym stylem sprawia, że czyta się ją niebywale płynnie. 

 

Wpis powstał dzięki współpracy z Virtualo
Tytuł: Cichoborek
Autor: Urszula Stokłosa
JanKa Wydawnictwo
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz