„Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Mark Olshaker, John E. Douglas – Umysł ludzkiej bestii

przez Katarzyna Denisiuk

Literatura faktu i reportaż to ostatnio jedne z moich ulubionych gatunków literackich. Czyżby owładnął mną głód wiedzy? Szkoła dawno już za mną, więc teraz chłonę nowinki i wypełniam braki posiłkując się literaturą. I uważam, że to jest pięknie wartościowe, bo czytam i słucham zaspokajając potrzebę obcowania z książką równocześnie dokształcając się.

 

Na okładce obrazek jak z testu Rorschacha zwiastuje ciekawą lekturę. Również tytuł książki mówi wiele. Jeśli te dwie informacje zepniemy nazwiskami autorów, to otrzymujemy rzetelną, naszpikowaną faktami literaturę. 

John E. Douglas, jest jednym z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI. Związany z Akademią FBI w Quantico w Wirginii, gdzie pracował w Jednostce Nauk Behawioralnych (Behavioral Science Unit), przemianowanej później na Jednostkę Wsparcia Dochodzeń (Investigative Support Unit), nad nowymi metodami analizy kryminalistycznej (psychologia stosowana).
Jeździł po stanach, gdzie prowadził wykłady o tworzeniu profili psychologicznych przestępców.

Wspólnie z Royem Hazelwoodem (agent federalny) i Ann Burgess (psycholog) pracowali nad projektem badań (rozmowy z osadzonymi seryjnymi mordercami), które pomogą zrozumieć zachowania przestępców. Dało to początek analizie kryminalistyczno-dochodzeniowej.

Stał się pierwowzorem postaci agenta Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze.

 

Czy może być ktoś bardziej predestynowany, żeby ciekawie, a przede wszystkim wiernie i prawdziwie opowiedzieć o pracy profilera? 

 

„Mindhuntera” wysłuchałam w formie audiobooka w interpretacji Adama Baumana. Pochłonął mnie na kilkanaście pasjonujących godzin. John E. Douglas mówi o początkach swojej kariery (o drodze wcale nie takiej oczywistej i jasno wytyczonej), jak stał się specjalistą w swojej dziedzinie. Przede wszystkim jednak podzielił się z czytelnikiem niezliczoną ilością kryminalnych przypadków i spraw, nad którymi pracował. Niejednokrotnie podczas lektury można się wzdrygnąć i przerazić, ale nie może być inaczej skoro wnikamy do umysłu największych zwyrodnialców.

John E. Douglas otwiera przed nami drzwi do mrocznego świata. Dobrze, że możemy do niego wejść tylko poprzez literaturę. Efekt poznawczy jest bardzo ciekawy. Polecam, bo to było bardzo interesujące doświadczenie.

 
Tytuł: „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI”
Autor: Mark Olshaker, John E. Douglas
Wydawnictwo Znak Liternova, Audioteka
Tłumaczył: Jacek Konieczny
Forma książki: audiobook, czyta Adam Bauman; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura faktu

Zobacz również

Zostaw komentarz