„Cudowne dzieci” Roy Jacobsen – Socjaldemokratyczna norweskość

przez Katarzyna Denisiuk

Jest mnóstwo książek, które wabią pięknymi okładkami. Niektóre z nich to niemal dzieła sztuki. A obok nich są „Cudowne dzieci” Roy’a Jacobsena. Pierwszy raz zobaczyłam tak oryginale wydanie książki – fabuła zaczyna się już na okładce. Na dodatek książka jest szyta, dzięki temu bardzo wygodna w czytaniu. Brawa dla wydawnictwa za pomysł i wykonanie.

 

Styl norweskiego pisarza poznałam dzięki „Niewidzialnym” oraz „Białemu morzu”, które tworzą serię zatytułowaną „Ingrid Barrøy”. Akcja obu powieści toczy się na małej wyspie, którą rządzi nieokiełznana przyroda i surowy klimat. Zupełnie inną odsłonę pokazuje autor w „Cudownych dzieciach”. Tutaj fabuła rozgrywa się we wczesnych latach 60. XX wieku. Finn, uczeń szkoły podstawowej mieszka z rozwiedzioną matką w blokowisku w Oslo. Mają zwyczajne życie, które im mija na wypełnianiu codziennych obowiązków oraz radzeniu sobie z niedostatkiem pieniędzy. Ich byt zmienia się w momencie, gdy u progu ich mieszkania pojawia się siedmioletnia przyrodnia siostra chłopca. Losy rodziny „to opowiedziana z perspektywy wielu lat historia dorastania, w której tęsknota za minionym czasem przeplata się z ironią, a wspomnienia chwil beztroskich z doświadczeniem brutalności świata.”

 

„Cudowne dzieci” opowiedziane są z perspektywy chłopca, który dorasta i mierzy się z nową dla niego rzeczywistością. Jak to dziecko, nie wszystko rozumie i każdą zmianę w życiu musi sam przepracować i poukładać, żeby wskoczyła na właściwe miejsce.

Mama znowu utkwiła twarz w dłoniach. Była wrakiem, który człowiek miałby tylko ochotę zastrzelić. Jest przecież dorosła, do cholery. Jaki z tego pożytek, jeśli nie ma siły walczyć?!

 

Ascetyczny i wyważony skandynawski styl autora pięknie się w tej powieści uwidacznia. „Cudowne dzieci” są zwyczajne, ale nie nudne, ani przeciętne. Sztuką jest pisać o codziennym życiu w taki sposób, że czytelnik chce być jego uczestnikiem i z wielką przyjemnością towarzyszyć bohaterom w ich historii. Tak, fabuła „Cudownych dzieci” idealnie komponuje się z pisarskim kunsztem Roy’a Jacobsena.

 

Powieść Roy’a Jacobsena to powieść o Norwegii sprzed czasów dobrobytu. Czaruje prostotą oraz niecodziennym klimatem niedopowiedzeń. Napisana z oddechem i bardzo oryginalnie. To było bardzo udane, kolejne spotkanie z norweskim pisarzem.

 
Tytuł: „Cudowne dzieci”
Autor: Roy Jacobsen
Wydawnictwo DodoEditor
Tłumaczył: Anna Topczewska
Forma książki: papierowa, niedostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz