„Płotka” Lisa Brennan-Jobs – Jeden człowiek, dwa oblicza

przez Katarzyna Denisiuk

Steve Paul Jobs – kto nie zna tego nazwiska? Pewnie wielu. Ale już firmę Apple oraz jej flagowe produkty niejeden ma i z nich korzysta. Autorką „Płotki” jest Lisa Brennan-Jobs, córka Steve’a Jobsa i Chrisann Brennan, której latami sławny ojciec nie uznawał, za to jej imieniem nazwał pierwszy komputer, prototyp Macintosha.

 

Podeszłam do tej autobiografii bez żadnych oczekiwań, wiedziona ciekawością jak wyglądała historia rodziny Jobsów z perspektywy córki. A po jej wysłuchaniu, sama sobie gratuluję tak dobrego wyboru, gdyż „Płotka” okazała się szalenie intrygującą podróżą do świata dziewczynki, kobiety, córki jednego z największych wizjonerów przełomu wieków.

 

Chrisann Brennan nigdy nie była żoną Steve’a i sama musiała sobie radzić z wychowywaniem córki i wieloma przeciwnościami losu. Lisa Brennan-Jobs w swojej biografii kreśli obraz przeciętnej rodziny, która nie opływa w luksusy, a wręcz przeciwnie – boksuje się z życiem. Mówi między innymi o relacji z matką, poznaniu ojca i spotkaniach z nim oraz o ogromnej potrzebie akceptacji ojca i jego rodziny.

A droga do łask Steve’a, poprzez wielokrotne próby zaimponowania mu, nie była łatwa, a wręcz wyboista, bo Jobs był człowiekiem osobliwym i nieprzewidywalnym. Ich wspólne docieranie się trwało latami.

 

„Płotka” jest historią dziecka i matki, dziecka i ojca. Naszpikowana myślami i emocjami sprawia, że słucha się jej z ogromnym zainteresowaniem. Lisa Brennan-Jobs napisała tę autobiografię bezpretensjonalnie, szczerze i z wielkim wyczuciem. Nie gra na emocjach czytelnika, ale opowiada jak było, bez przekraczania granic intymności i zdradzania rodzinnych sekretów. Tutaj czytelnik nie znajdzie tanich chwytów, wątków i „smaczków” rodem z prasy bulwarowej.

Historia Steve’a Jobsa i jego córki Lisy Brennan-Jobs jest dowodem na to, że nie warto marnować czasu na spory, ukrywanie prawdziwych uczuć i chowanie się za sztuczną fasadą. Poza tym pokazuje, że „na pojednanie nigdy nie jest za późno”.

 

Bardzo przyjemna i ciekawa lektura, którą świetnie się słucha. Dlatego polecam tę książkę zarówno w formie tradycyjnej, jak i audiobooka. Swego czasu słuchałam również biografii Steve’a Jobsa autorstwa Waltera Isaacsona „Steve Jobs„, którą również polecam.

 
Tytuł: „Płotka”
Autor: Lisa Brennan-Jobs
Wydawnictwo Literackie, Audioteka
Tłumaczył: Agnieszka Sobolewska
Forma książki: audiobook, czyta Marta Król; dostępna również w formie ebooka
Gatunek: autobiografia, biografia

Zobacz również

Zostaw komentarz