„Kółko się pani urwało” Jacek Galiński – Zofia Wilkońska rządzi na dzielni

przez Katarzyna Denisiuk

Marta Matyszczak bohaterem swoich „kryminałów z przymrużeniem oka” uczyniła psa Gucia o niesamowitych, detektywistycznych umiejętnościach. Zaś Jacek Galiński w roli pełnokrwistej, walecznej i zadziornej pogromczyni złych ludzi obsadził panią Zofię Wilkońską. Staruszka jest typem człowieka, który w kaszę nie da sobie dmuchać i nie dość, że zawalczy o swoje, to jeszcze mając łeb na karku, uszczknie dla siebie to co, w jej mniemaniu, jej się święcie należy.

Dlaczego zostawiłam ze sobą Gucia i Zofię? Bo to są superbohaterowie, którzy mogą panoszyć się na kartach powieści, a w rzeczywistości są niespotykani. Chociaż? Mój pies jest mądry i może coś działa na dzielni jak domowników nie ma w domu. Znam również starsze panie, które swoją energią i siłą niejednego wprawiłyby w konsternację.

 

„Kółko się pani urwało” to komedia kryminalna i jako książkę tego gatunku ją oceniam. Skoro komedia, to humor. Co prawda salw śmiechu perypetie Zofii nie wywołały, ale jej poczynania przełożyły się na mój dobry nastrój i sporą dawkę ciekawości, co też ona jeszcze wymyśli. A potrafi! Oj potrafi! Powieść Jacka Galińskiego to również kryminał (co prawda z przymrużeniem oka, ale jednak), w którym jest trup i śledztwo. I ta warstwa fabuły również jest interesująca i logicznie skonstruowana. Czytelnik dwoi się i troi, zachodzi w głowę kto jest tym najbardziej złym, szefem, który pociąga za sznurki. Przyznaję, że rozwiązanie zagadki mnie zaskoczyło.

 

Lektura książki sprawia, że odrywamy się od codziennych problemów i zajmujemy się tymi, które sprawiają, że Zofii mocniej bije serce. A staruszka z niej niczego sobie! Umysł jak żyleta oraz przebiegłość i spryt na poziomie mistrzowskim. Jak nic mogłaby przewodzić jakiemuś gangowi albo grupie samozwańczych stróżów prawa. 

 

Na koniec zdradzę, że nie przepadam za komediami w literaturze i bardzo rzadko po nie sięgam. Niewiele chwytów komediowych mnie śmieszy, jednak stwierdzam, że Zofia ujęła mnie swoją osobowością, mądrością życiową – czasami pokrętną i pragmatyzmem, dlatego lecę czytać o dalszych jej poczynaniach. Mam nadzieję, że ma się dobrze i nadal będzie komenderować sąsiadami i osobami z jej otoczenia, bo robi to z wielkim wdziękiem.

Fajna, lekka, przyjemna lektura. Chyba taka była mi potrzebna.

 

PS Nie napisałam nic o fabule! Co tam fabuła – Zofia rządzi!

 
Tytuł: „Kółko się pani urwało”
Autor: Jacek Galiński
Wydawnictwo W.A.B.
Forma książki: papierowa, dostępna również w formie ebooka i audiobooka
Gatunek: komedia kryminalna
Seria: Zofia Wilkońska (1)

Zobacz również

Zostaw komentarz