„Joyce Girl. Pasja i upadek. Literacka opowieść o córce Jamesa Joyce’a” Annabel Abbs – Hipnotyzujący portret Lucii Joyce

przez Katarzyna Denisiuk

Powieść o córce Jamesa Joyce’a nie jest powieścią faktograficzna, ale fikcyjną – jak pisze autorka w podziękowaniach. Ale fakt, że fabuła opisuje życie tancerki Lucii, jej osobiste dramaty w cieniu sławnego ojca sprawiają, że czytelnik przenosi się w przeszłość i chłonie atmosferę zakątków Europy, będących mekką kultury i sztuki.

Historia przedstawiona przez Annabel Abbs czaruje klimatem Paryża i Francji oraz Londynu i Anglii lat dwudziestych dwudziestego wieku. Oprócz tytułowych bohaterów na kartach powieści pojawiają się noblista w dziedzinie literatury Samuel Beckett, Alexander Calder – uważany za jednego z największych rzeźbiarzy dwudziestego wieku oraz Carl Gustav Jung. Ten ostatni był lekarzem Lucii w zakładzie zamkniętym dla psychicznie chorych. O tym jaki wpływ  – zaznaczam, że niebagatelny – Backett i Calder mieli na życie córki Joyce’a, przeczytacie w powieści Abbs.

 

Tak, taniec to odpowiedź na wszystko. Niezależnie od tego, co niesie życie, nie wolno nam przestać tańczyć.

„Joyce Girl. Pasja i upadek” to studium walki młodej, utalentowanej kobiety o swoją niezależność. Podporządkowana zapatrzonemu w siebie ojcu oraz despotycznej matce hołubiącej jedno ze swoich dzieci, próbuje spełniać marzenia.

-Zaczynałam rozumieć, że wszyscy jesteśmy szprychami w kole babbo. Że wszyscy jesteśmy częścią jego historii. I że o ile nie wydarzy się coś, co mogłoby to zmienić, pozostanę tam uwięziona na zawsze. W pułapce jego wyimaginowanego świata.

Droga do realizacji celów naznaczona jest wieloma miłosnymi burzami, zawodami i porażkami. Dodatkowo codzienne zmaganie się z zaburzonymi, rodzinnymi relacjami sprawia, że jesteśmy świadkami kolejnych etapów pogrążania się Lucii w szaleństwie.

 

Powieść Annabel Abbs urzeka niepowtarzalnym klimatem epoki, który autorka bardzo umiejętnie namalowała słowem oraz zręcznie wplecionymi faktami historycznymi i wydarzeniami ze świata sztuki. Co więcej, w bardzo ciekawy sposób pokazuje proces upadku jednostki w otchłań odrzucenia i niemożności samostanowienia, kiedy kajdany rodzicielskie nie pozwalają na rozwinięcie skrzydeł.

 

Bardzo poruszająca powieść, która nie dość, że porywa czytelnika do swojego świata, to dodatkowo sprawia, że przeczesuje on Internet w poszukiwaniu dzieł bohaterów pojawiających się na jej kartach.

 
Tytuł: „Joyce Girl. Pasja i upadek. Literacka opowieść o córce Jamesa Joyce'a”
Autor: Annabel Abbs
Wydawnictwo MANDO
Tłumaczył: Małgorzata Kafel
Forma książki: papierowa; niedostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz