„Miasto duchów” Krzysztof Bochus – Sensacyjno-szpiegowski Gdańsk

przez Katarzyna Denisiuk

Ostatnie zdanie mojej opinii o „Szkarłatnej głębi” Krzysztofa Bochusa brzmiało: „Mam ogromną nadzieję, że cykl doczeka się kontynuacji, bo jest gwarantem kapitalnego kryminału retro ze znakiem jakości Krzysztofa Bochusa.” Doczekałam się. Autor zamknął cykl z radcą kryminalnym Christianem Abellem „Miastem duchów”.

To co wyróżnia tę serię to bardzo ciekawy i niepowtarzalny klimat. W „Czarnym manuskrypcie” autor zabrał czytelnika do Kwidzyna i Malborka lat 30. W „Martwym błękicie” czytelnik przemierzał korytarze Grand Hotelu w Sopocie. Zaś „Szkarłatna głębia” odkrywała przed nim tajemnice Elbląga, katedry we Fromborku i wioski na Mierzei Wiślanej. Zachodziłam w głowę gdzie tym razem wyruszymy w podróż w przeszłość. Padło na Gdańsk roku 1944.

 

Radcę Abella spotyka ogromne nieszczęście, gdyż zostaje porwana jego córka. Ślady jakie udaje mu się wytropić prowadzą z Rotterdamu do Gdańska. Aby móc prowadzić prywatne śledztwo musi odnaleźć sprawcę morderstwa dwóch wysokich oficerów marynarki wojennej. Ta swoista transakcja wiązana naraża radcę Abella i wachmistrza Kukulkę na wiele niebezpieczeństw. Niejeden raz ich życie wisi na włosku.

 

Krzysztof Bochus potrafi skomponować wysublimowaną fabułę, która włożona w trybiki dynamicznej akcji tworzy kryminał, który wciąga i ciekawi. Ogromną wartością dodaną „Miasta duchów”, jak i każdego z poprzednich części cyklu, jest tło społeczno-historyczne, które sprawia, że otwierają się przed czytelnikiem wrota do przeszłości.

Przyznaję, że „Miasto duchów” nie tylko wciągnęło mnie w wir szpiegowskich potyczek, ale również zaskoczyło.  Pokazało pazur w postaci innej odsłony kina akcji rodem z Jamesa Bonda, gdzie niebagatelna rolę odgrywają superbohaterowie oraz piękne kobiety. 

 

Najnowsza powieść Krzysztofa Bochusa jest idealną klamrą spinającą cykl z radcą kryminalnym Christianem Abellem. Zawsze będę go kojarzyła z niecodziennym, elektryzującym klimatem retro oraz eleganckim stylem autora. Christianie, życzę ci pomyślności i spokojnego życia!

 
Tytuł: „Miasto duchów”
Autor: Krzysztof Bochus
Wydawnictwo Skarpa Warszawska
Forma książki: ebook
Gatunek: kryminał
Seria: Christian Abell (4)

Zobacz również

Zostaw komentarz