„Trzy razy o świcie” Alessandro Baricco – Puzzle życia

przez Katarzyna Denisiuk

Zaznajomiona z prozą włoskiego pisarza Alessandro Baricco sięgnęłam po najnowszą, wydaną na polskim rynku książkę licząc na emocje, które towarzyszyły mi podczas lektur innych historii jego autorstwa. I nie zawiodłam się. W ogóle!

 

„Trzy razy o świcie” jest bardzo skondensowaną, niemal intymną, niewielkich rozmiarów powieścią. Składa się z trzech opowiadań, które łączy para głównych bohaterów, kobiety i mężczyzny, w różnym wieku. W pierwszej historii są niemal równolatkami, w drugiej ona jest nastolatką, a on jest starszy, zaś w trzeciej jest na na odwrót. Za każdym razem spotykają się w hotelu o świcie.

 

Alessandro Baricco po raz kolejny urzekł mnie cudownie wykreowanym klimatem niedopowiedzenia oraz tajemnicy. Bardzo powoli, poprzez kolejne historie, buduje napięcie, odsłania i ujawnia wnętrza swoich bohaterów. Pomysł osadzenia fabuły na opisie spotkań dwóch nieznanych sobie osób, o niecodziennej porze oraz wchodzenie tych osób w dynamiczne interakcje jest rewelacyjny. 

Powieść skonstruowana jest tak naprawdę z samych dialogów, które są jej motorem napędowym. Sercem „Trzy razy o świcie” są ludzie, ich przeżycia i życiowe doświadczenia. Każda opowieść to początek, środek oraz koniec jakiegoś etapu ich życia, które pozostając niejednoznacznymi pozwalają godzinami snuć własne wyobrażenia.

 

Są takie historie, które pozostawione w zawieszeniu denerwują. Oczekujemy definitywnego rozwiązania oraz jasnego postawienia sprawy. Alessandro Baricco jest dla mnie mistrzem niedopowiedzenia i jemu takie literackie zabiegi wybaczam. Co więcej, tego w jego powieściach poszukuję. Poprzez stosowanie realizmu magicznego stawia swoje powieści na innym poziomie, do którego lubię sięgać. Zawsze zostawia otwarte drzwi do własnych dywagacji, a ja to zaproszenie chętnie przyjmuję.

 
Tytuł: „Trzy razy o świcie”
Autor: Alessandro Baricco
Wydawnictwo Sonia Draga
Tłumaczył: Lucyna Rodziewicz-Doktór
Forma książki: papierowa, dostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz