„Teoria pandy” Pascal Garnier – Teoria smutku

przez Katarzyna Denisiuk

Sięgając po „Teorię pandy” Pascala Garniera wiedziałam tylko, albo aż tyle, że warto, że świetna i z pewnością mi się spodoba. Nie mylili się wszyscy ci, którzy do zakupu książki mnie namówili, bo jest to naprawdę kapitalna proza, do której na pewno jeszcze wrócę.

 

„Teoria pandy” oferuje nam skondensowany klimat małej miejscowości w Bretanii, a w niej kilku bohaterów będących i żyjących tu i teraz. Każdy z nich przeżywa swoje troski, boksuje się z problemami i wspina się na własną wysoką górę. Między tych mieszkańców wkracza on, który znalazł się nie wiadomo skąd. Kim jest? Co robi? Do czego zmierza? Uzdolniony kulinarnie, obdarzony wielką charyzmą jest cichym obserwatorem i uczestnikiem małych dramatów, swoje chowając głęboko w pamięci. Jest spoiwem, które wiąże poszczególne elementy historii, jak i czynnikiem, który potrafi wstrząsnąć niejednym światem.

 

Historia opowiedziana przez Pascala Ganiera jest nieszablonowa. Stopniowo i niespiesznie odkrywa swoje prawdziwe oblicze. A to co ukazuje się czytelnikowi w finale, jest jak krajobraz po bitwie. Pytanie – kto wyjdzie z niej cało?

 

Pomysł na fabułę oraz styl Pascala Garniera, totalnie mnie przekonał. Autor wabi, pięknie zachęca, tańczy w rytm niezwykłej, wysublimowanej melodii, by potem chwycić czytelnika w sidła zaskoczenia i zauroczenia. Nie czujemy się jeńcami, ale kimś, kto pragnie poznać inne odsłony jego prozy.

Śladów stóp można szukać na śniegu, na piasku, ale w mieście?… Chodniki całe są nimi pokryte, asfalt jest od nich napuchnięty, obrzmiały, zdeformowany. Idą, przychodzą, odchodzą, wracają, drepczą, szurają, wloką się. A potem, po chwili wahania zrywają się i znikaj gdzieś na zawsze, wysoko w górze…

 

Tak niepozorna książka, z tak plastyczną narracją i nieskomplikowaną fabułą, która okazuje się wielowarstwowym i wielokolorowym dziełem literackiego umysłu, sprawiła, że zanurzyłam się w niej i nie chciałam jej opuszczać. Jestem niemalże zmuszona do kupienia kolejnej książki autora „Jak się ma twój ból?”.

Jestem pod ogromnym wrażeniem.

 
Tytuł: „Teoria pandy”
Autor: Pascal Garnier
Wydawnictwo Claroscuro
Tłumaczył: Gabriela Hałat
Forma książki: papierowa, niedostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz