„Kobieta w klatce” Jussi Adler-Olsen – Skandynawski klimat

przez Katarzyna Denisiuk

O tym, że skandynawskie kryminały są dobre, każdy fan gatunku wie. O tym, że seria „Departament Q” jest godna polecenia, mówiło wielu. W końcu i na mnie przyszła pora, żeby przekonać się co w kryminalnym świecie Adler-Olsena słychać. A słychać wiele dobrego!

 

Carl Mørck, policjant z kopenhaskiego wydziału zabójstw, stanął na czele Departamentu Q, nowo powołanej jednostki, która upchnięta w piwnicach miała pełnić rolę figuranta. Jego praca miała się skupiać na rozwiązywaniu starych, zakurzonych i „nierozwiązywalnych” spraw. Sam Mørck nie miał zamiaru przemęczać się, jednak ponowne spojrzenie na sprawę zaginionej pięknej parlamentarzystki sprawiło, że dostał nowej energii, a dochodzenie nowego życia. Mereta Lynggaard zniknęła z pokładu promu 5 lat temu.  Nie było świadków zdarzenia, ani tropów, które pomogłyby w odnalezieniu kobiety. Mørck wraz z ekscentrycznym i tajemniczym pomocnikiem Assadem rzucają nowe światło na sprawę, która została pogrzebana w czeluściach policyjnego archiwum.

 

„Kobieta w klatce” ma to coś, czego szukam w kryminałach. Coś bardzo ulotnego, ciężkiego do opisania i scharakteryzowania. Coś co sprawia, że wpadam do świata wykreowanego przez autora i nie chcę go opuszczać. Oszczędnie, mrocznie, klimatycznie, bez nagromadzenia rozpraszaczy i pobocznych wątków – tak jest na kartach tej historii.

Często, kiedy stosunkowo szybko domyślimy się kto zawinił oraz jakie jest rozwiązanie kryminalnej zagadki, historia traci impet i przestaje na nas działać. W przypadku „Kobiety w klatce” jest inaczej. Nie wiem, czy sprawiła to idealna interpretacja lektora Janusza Zadury, czy też konstrukcja fabuły, ale ani na moment nie czułam się znudzona.

Cieszę się ogromnie, że jest to pierwsza część kryminalnej serii, bo z wielką przyjemnością poznam z czym w kolejnych tomach będzie się mierzyć duet Mørck-Assad. Może tajemniczy pomocnik odsłoni twarz i da się lepiej poznać? Jestem pod wrażeniem.

PS Dla słuchających audiobooków – ta forma, tej książki jest świetna! Po kolejna również sięgnę w audio wersji.

 
Tytuł: „Kobieta w klatce”
Autor: Jussi Adler-Olsen
Wydawnictwo Sonia Draga
Tłumaczył: Joanna Cymbrykiewicz
Forma książki: audiobook; czyta Janusz Zadura
Gatunek: kryminał
Seria: Departament Q (1)

Zobacz również

Zostaw komentarz