„Nasz chłopak” Daniel Magariel – W krzywym zwierciadle współuzależnionej rodziny

przez Katarzyna Denisiuk

„Czytam Pauzę” – tak mogłabym nazwać tegoroczne wyzwanie, które przed sobą postawiłam. Krok po kroku, sukcesywnie staram się go realizować. Tym razem przyszła kolej na „Naszego chłopaka” wymienionego wydawnictwa.

 

Fabuła debiutanckiej powieści amerykańskiego pisarza Daniela Magariela jest jak jabłko, ale nie takie piękne, soczyste, którego zjemy tak dokładnie, że zostanie tylko niewielki ogryzek. Jawi się jako owoc, który pod zdrową skórką kryje zgniliznę i zepsucie, które pozostawiają paskudny posmak.

 

Akcja powieści rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, a głównymi bohaterami są ojciec oraz jego dwóch synów. Po rozwodzie, będącym swoistą walką stoczoną przez rodziców, ojciec-zwycięzca, któremu przydzielono wyłączną opiekę nad nastolatkami wyrusza z nimi w podróż do innego stanu, aby rozpocząć nowe życie. Czym ono będzie? Przygodą? Nowym wyzwaniem? Nowa jakością? Czy uda im się wspólnymi siłami stworzyć spokojną i stabilną przystań? 

Wypolerowane, lśniące jabłko w pewnym momencie zaczyna się psuć. A miało być tak pięknie! 

 

„Nasz chłopak”, to bardzo skondensowana powieść mówiąca o problemach rodziny, nałogach i jednostkach dysfunkcyjnych, których zachowanie odbija się na zdrowiu psychicznym osób z najbliższego otoczenia. Daniel Magariel w sposób nieoczywisty, ale prostym językiem, przedstawia kondycję współuzależnionych oraz ich relacji z ojcem. Nie roztrząsa, nie kopie do spodu, ale daje czytelnikowi szeroki margines na własne przemyślenia i przestrzeń na wygłaszanie osądów.

Proza prezentowana przez autora jest specyficzna. Z jednej strony dwuznaczna, zaś z drugiej jasno określona, czyli szorstka, bezpośrednia, mocna i bez sentymentów, bo taki właśnie jest problem, którego dotyka. 

„Nasz chłopak”, to mocne uderzenie i ciekawy debiut, któremu warto się przyglądnąć.

 
Tytuł: „Nasz chłopak”
Autor: Daniel Magariel
Wydawnictwo Pauza
Tłumaczył: Dobromiła Jankowska
Forma książki: ebook
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz