„Dziwka” Anna Mazurek – Pod obstrzałem krytyki

przez Katarzyna Denisiuk

Sięgnęłam po „Dziwkę” Anny Mazurek pod wpływem impulsu. Przeglądając nowości Legimi zobaczyłam ascetyczną okładkę wraz z intrygującym tytułem. Krótki opis wydawcy przesądził o szybkim rozpoczęciu lektury. 

 

Weronika została brutalnie zamordowana. Do znienawidzonego miasta powraca jej przyjaciółka Mery, aby węszyć, drążyć, by odnaleźć sprawcę. 

 

Będzie jak w kryminałach, czyli pięknie. Przez tony gnoju do dobrego zakończenia.

Czy „Dziwka” jest kolejnym kryminałem? Czy to thriller jakich wiele? Absolutnie nie! To debiut młodej pisarki, który wciągnął mnie od pierwszych stron i mocno zaangażował. To powieść narracyjnie nieoczywista, trudna w odbiorze poprzez miksowanie bohaterów zabierających głos, miejsc akcji, spojrzeń na daną sytuację oraz obrazów kreślonych mocną kreską.

To literatura, w której głos zabierają anonimowi, internetowi komentatorzy, którzy czują się szafarzami dobrych rad i wyłącznie słusznych treści. Prezentująca opinie jako żywo wycięte z jałowych dyskusji ludzi będących bezkarnymi w swojej głupocie i nieodpowiedzialności.

„Dziwka” to powieść wielowymiarowa, gdyż dotyka wielu problemów – depresji, pogrążania się w nałogach, autodestrukcji, życia zbudowanego na traumie przeszłości. Tutaj nie ma gładkich słów i półśrodków, ponieważ autorka bezpardonowo i mocno uderza w istotę problemu.

Ktoś znowu zamyka mnie w słowie „ofiara”.

To powieść niełatwa, wymagająca stałego układania sobie w głowie przyswajanych treści, które silnie oddziaływają na czytelnika, momentami paraliżująca i hipnotyczna. Wchodzi w głowę i stawia pytania. 

 

Proza Anny Mazurek sprawiła, że ponownie zaczęłam się zastanawiać, czy w obecnych czasach debiuty muszą być nieszablonowe? Czy zastosowana forma, momentami karkołomna, wyrażania swoich myśli jest potrzebna, a nawet pożądana, żeby została zauważona? Przychodzi mi na myśl proza Johna Steinbecka (wiem – „gruby kaliber”), który pisał zwyczajnie? prosto? zrozumiale? a trafiał w sedno bez używania mało oczywistej formy.

Idzie nowe, ba! już nastało. Jedni się odnajdą, inni nadal będą poszukiwać. Mocny, ciekawy debiut.

 
Tytuł: „Dziwka”
Autor: Anna Mazurek
Wydawnictwo Fundacja Korporacja Ha!art
Forma książki: ebook
Gatunek: literatura piękna

 

Zobacz również

Zostaw komentarz