„Co pozwala powiedzieć noc” Pierre J. Mejlak – Kalejdoskop uczuć

przez Katarzyna Denisiuk

Ręka do góry jeśli ktoś z Was czytał prozę autorstwa maltańskiego pisarza. Do chwili kiedy nie trafiłam (z polecenia z resztą) na zbiór opowiadań Pierra J. Mejlaka, również nie zgłosiłabym się. Teraz już mogę, a i Was zachęcam, do przeczytania książki jego autorstwa.

 

Z opowiadaniami bywa różnie. Uogólniając, albo ktoś lubi krótką formę, albo za nią nie przepada. Ja sięgam, nie wzbraniam się, chociaż przyznaję, że czasami czuję niedosyt. Dlaczego?  Bo doskonale rozwijająca się treść w pewnym momencie się kończy, a chciałoby się dłużej z nią obcować. I niezmiennie uważam, że pisanie opowiadań, to bardzo trudne zadanie, z którego łatwo nie wyjść obronną ręką.

 

„Co pozwala powiedzieć noc”  jest wielobarwnym, urzekającym kalejdoskopem krótkich historii, z których każda jest inna, wyjątkowa i dostarcza czytelnikowi całego spektrum emocji. To opowieści, które bez ckliwości otulają jak ciepły koc, albo wprost przeciwnie zadziwiają jak rasowy kryminał ze zwrotami akcji. Poprzez bardzo umiejętnie zbudowane napięcie wielokrotnie zaskakują mocnym, puentującym uderzeniem.

 

Tym co łączy wszystkie opowiadania jest człowiek z jego doświadczeniami, wątpliwościami, troskami i radościami. Człowiek, który kocha, tęskni, potrzebuje bliskości, drugiej osoby, z którą chciałby przeżyć życie. Człowiek, który czuje.

Pierre J. Mejlak zaoferował nam nietuzinkową, wartościową i piękną kolekcję ludzkich nastrojów. Jego głos przebija z każdej tkanki tekstu, który otwiera bramę do swojego literackiego, pięknego świata. Naprawdę żal byłoby nie skorzystać. Ja serdecznie zachęcam.

 
Tytuł: „Co pozwala powiedzieć noc”
Autor: Pierre J. Mejlak
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Tłumaczył: Krzysztof Szczurek
Forma książki: ebook
Gatunek: opowiadania
 

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

2 komentarze

Mika 27 maja 2019 - 12:39

Ja się zgłaszam, bo czytałam właśnie ten zbiór opwowiadań i zgadzam się z recenzją 😉 Nie przepadam za krótkimi formami właśnie z powodu tego częstego niedostytu a te z „Co pozwala powiedzieć noc” są tak przewrotne i wypełnione znaczeniem, że również wszystkim polecam.

Reply
Kasia Denisiuk 28 maja 2019 - 17:39

Cieszę się, że i Tobie się podobały. A dobre treści warto polecać dalej.

Reply

Zostaw komentarz