„Lud. Z grenlandzkiej wyspy” Ilona Wiśniewska – Podnosi kąciki ust

przez Katarzyna Denisiuk

Ilona Wiśniewska jako bardzo wnikliwa obserwatorka ludzkich zachowań w ich naturalnym środowisku, dała mi się poznać poprzez książkę „Hen. Na północy Norwegii”. Patrząc na inne tytuły, które wyszły spod pióra młodej reporterki i fotografki, można domniemywać, że jest człowiekiem, który kocha się w Północy, a czytając jej reportaże jeszcze się w tym utwierdzić.

Autorka ma wielki dar niebywale delikatnego kontaktu z drugim człowiekiem, wsłuchiwania się w jego historię, podchodzenia do niego niemal z czułością i kobiecą intuicją. Jest to szalenie ujmujące i krzepiące. O sprawach trudnych i bolesnych również nie mówi dosadnie i szorstko, nie deprecjonując ich znaczenia.

„Lud” to książka o wycinku Grenlandii, który na zawsze podnosi kąciki ust.

Ilona Wiśniewska w 2017 roku przez trzy miesiące pracowała w najstarszym w Grenlandii domu dziecka. Przez ten czas słuchała jego mieszkańców, zawierała znajomości i przyjaźnie. A że potrafi słuchać, to ludzie otwierali przed nią serca.

– Istotą naszego życia jest chaos – mówi kolejnego dnia Ann. – Jeśli chcesz się dopasować, uzbrój się w cierpliwość i traktuj ciągłe zmiany jako próbę życia po grenlandzku. Tutaj nikt nigdy nie przywiązywał się do miejsca, ludzie zawsze byli gotowi do drogi – oznajmia, wręczając mi klucze do domu, w którym mam zamieszkać.

Dzięki reportażowi dowiadujemy się kim są Grenlandczycy, jak się komunikują, z czego są dumni, co ich uwiera i co chcieliby w swoim życiu i państwie zmienić. Jaki obraz jawi się po lekturze książki? Tego nie powiem, bo odebrałabym całą radość czytania. A naprawdę warto sięgnąć po książki Ilony Wiśniewskiej, bo autorka przepięknie pisze emocjami i wyzwala emocje. 

W tym miejscu, zapraszam Was do odwiedzenia bloga Elwiry, która z rozmachem napisała o trzech książkach autorki. Zazdroszczę jej tego wpisu i bardzo się cieszę, że jest: Uporać się z białym, czyli piękno reportaży Ilony Wiśniewskiej

Tytuł: „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”
Autor: Ilona Wiśniewska
Wydawnictwo Czarne
Forma książki: audiobook; czyta Weronika Nockowska
Gatunek: literatura faktu

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz