„Balzakiana” Jacek Dehnel – Kociołek ludzkich przywar

przez Katarzyna Denisiuk

„Balzakiana”, to cztery minipowieści będących owocem inspiracji twórczością Honoriusza Balzaka. To historie, gdzie autor wziął pod lupę całe spektrum ludzkich zachowań, zalet i przywar. Całość dopełniona kapitalnym humorem oraz celnymi i inteligentnymi spostrzeżeniami, daje lekturę, którą czyta się z wielką przyjemnością.

Minipowieści osadzone są w Polsce czasu przemian ustrojowych. Ściera się tutaj zaściankowość z wielkomiejskim blichtrem. Mamy rodzinny kociołek, gdzie kotłują się ci, którym dopisało materialne szczęście z tymi, którzy chcą tych pierwszych wykorzystać i zyskać dla siebie jak najwięcej. Jest świat nuworyszy, który chce zabłysnąć w towarzystwie, ale za bardzo nie ma czym. Oraz kobieta, która w swej naiwności liczy na estradowy powrót i renesans czasów świetności, kiedy była gwiazdą.

Wszystkie historie doprawione są doskonałą ironią oraz dowcipem, co sprawia, że niejednokrotnie uśmiechamy się pod nosem. Ale historie mają również drugą, gorzką i niewesołą stronę. Bezlitośnie obnażają prawdę o ludzkiej naturze, która jest niezmienna, niezależnie od czasu i miejsca.

„Balzakiana”, to było moje pierwsze spotkanie z prozą Jacka Dehnela i przyznaję, że oczarował mnie znakomitą żonglerką słowem, dialogami oraz kreacją zupełnie nowych wyrazów. Wiecie co to znaczy hymknięcie? Jakże trafne określenie! Bardzo lubię takie „słowotwory”, które zręcznie wplecione w historie porywają czytelnika do świetnej zabawy.

Ale teraz, kiedy – by użyć nieśmiertelnych fraz z Harlequinów – przebiegł pola miłości, na których jak dziecko zrywał róże i bławatki, ocknął się nagle pośrodku pola z takimi naręczami zieleniny w rękach, że nie bardzo wiedział, czy się z tym w ogóle może ruszyć z miejsca.

Książkę skończyłam z poczuciem, że jest to dopiero początek mojej przygody z twórczością Jacka Dehnela. Kapitalnie pisze! Z rozmachem i ogromną łatwością kreowania historii opartych na zaskakującym koncepcie. Polecam szczególnie tym, którzy cenią sobie celny sarkazm w świetnym literackim wydaniu.

Tytuł: „Balzakiana”
Autor: Jacek Dehnel
Wydawnictwo W.A.B.
Forma książki: papierowa, dostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura współczesna

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz