„Serce” Bartosz Szczygielski – Wyrównanie rachunków

przez Katarzyna Denisiuk

Myślę, że każdy pisarz chciałby być wyjątkowy i to co tworzy było na tyle charakterystyczne, że po kilku przymiotnikach opisujących jego twórczość, czytelnik od razu wiedziałby o kogo chodzi. W mojej ocenie Bartosz Szczygielski napisaną przez siebie pruszkowską trylogią wyrobił sobie markę autora bezkompromisowego, z mroczną duszą, który swoje kryminały tworzy w oparach papierosowego dymu. Po przeczytaniu jego powieści mam odczucie, że zostało w nie włożone całe literackie serce. A to sprawia, że czuję, że ktoś o mnie jako czytelnika zadbał i potraktował poważnie. Brawo!

„Serce”, to po „Aorcie” i „Krwi” finał historii komisarza Gabriela Bysia oraz prostytutki Kaśki Sokół. Łączy ich czas przeszły, czyli fakt, że ani Byś nie jest już komisarzem, ani Kaśka prostytutką. Poza tym i w sumie przede wszystkim, bezkresna chęć dotarcia do celu jakim jest wyrównanie rachunków i rozprawienie się z przeszłością. Droga, którą przemierzą w „Sercu” jest bardzo wyboista, poszarpana i pełna zdradliwych dziur i doprowadzi ich do …

Byś się zaszył i zakamuflował. Nikt z jego otoczenia nie wie kim był, co go spotkało oraz jakie ma plany na przyszłość. I pewnie ta marna, ale spokojna egzystencja ciągnęłaby się jeszcze długo, jednak ktoś na jego drodze zostawił zwłoki. To osobliwe znalezisko nie jest czymś koło czego można przejść obojętnie, dlatego Byś podejmuje wyzwanie i mierzy się z demonami przeszłości.

Kaśka, to bardzo twarda sztuka. To kobieta, która jeńców nie bierze. Poturbowana przez złych ludzi ma szczegółowo opracowany plan, który realizuje z aptekarską dokładnością.

Pruszkowska trylogia, to powieści dla koneserów kryminałów noir. To fabuły przemyślane, spójne, unoszące się w oparach bezwzględności, mroku oraz agresji. Mają dwóch głównych bohaterów, którzy w „Sercu” są jak mentalne i psychiczne zombie zesłane na ziemię, żeby dokończyć misji zniszczenia. Każdy z nich prowadzi swoją własną vendettę.

„Serce” jest idealnym zakończeniem trylogii. Wiele wyjaśnia, spaja rozrzucone elementy i tworzy logiczny, a zarazem niewesoły obraz. To kryminał, który wyróżnia się klimatem oraz panującą atmosferą. Bez galopującej akcji, za to w wyziewach szaleństwa i z jednym celem – sfinalizować to, co zostało rozpoczęte.

Tytuł: „Serce”
Autor: Bartosz Szczygielski
Wydawnictwo W.A.B.
Forma książki: ebook
Gatunek: kryminał
Seria: Gabriel Byś (3)

Ocena: 5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz