„Pasujesz tu najlepiej” Miranda July – Mistrzowsko absurdalnie

przez Katarzyna Denisiuk

Jeśli ktoś zapyta mnie jaką najbardziej osobliwą prozę przeczytałam, to bez zastanowienia odpowiem „Pierwszy bandzior” i „Pasujesz tu najlepiej”. Obydwie są autorstwa Mirany July – amerykańskiej reżyserki, scenarzystki, aktorki i pisarki. Po zapoznaniu się z pierwszą z nich napisałam: „Lektura powieści July, to niecodzienne doświadczenie, które wielokrotnie zmiętoli czytelnika, rozprostuje i tak kilkukrotnie. Dla żądnych nowych doświadczeń i dla tych, którzy lubią, gdy pisarz zabawia się z czytelnikiem, a pod płaszczykiem „lekkiej” formy przemyca ważny przekaz.” Druga, to zbiór szesnastu opowiadań, które sprawiają, że mózg czytającego rozciąga się we wszystkie strony.

 

To co łączy wszystkie opowiadania autorki, to rosnąca gradacja absurdu i niedopowiedzeń. A może wszystko jest powiedziane, tylko od czytelnika zależy jak dany utwór zinterpretuje? Proza Mirandy July bierze na warsztat człowieka, jego zachowania, kreowane sytuacje i sposób myślenia. Nie mówi o tym łatwo i wprost, ale poprzez zwariowane historie. Nauka pływania na sucho w mieszkaniu? Czemu nie! Szalejąca z rozpaczy za zgubionym psem Ziemniakiem  kobieta w żółtym szlafroku? Może spotkamy kiedyś taką panią na ulicy i przypomnimy sobie opowiadanie zatytułowane „Jego wysokość”. Tylko wyobraźnia nas ogranicza. Jak widać, na przykładzie opowiadań, wyobraźnia autorki jest nieprawdopodobna i wolna.

 

Wysoki poziom abstrakcji zadziałał na mnie magnetycznie. Po skończonym każdym jednym opowiadaniu powodującym w mojej głowie totalny chaos, bezwiednie sięgałam po kolejne, żeby przekonać się co też autorka jeszcze wymyśliła. Opowiadania są różne. Krótsze lub dłuższe, z sensem ciężkim do uchwycenia albo zostawiające wachlarz przemyśleń. 

Nie można odmówić autorce polotu i umiłowania absurdu, jak również poczucia humoru. Przyznaję, że niełatwo złapać z nią wspólny rytm i obawiam się, że nie do końca zrozumiałam istotę wszystkich opowiadań.

Lektura zbioru opowiadań jest szalenie ciekawym doświadczeniem. Pisanie o tym co ludzkie, ale stanowiące tabu, wplatanie tematów lesbijsko-gejowskich w formie charakterystycznej dla Mirandy July, czyli poprzez puszczenie oka do czytelnika, jest nietuzinkowym i frapującym doznaniem.

Książka nie dla każdego, ale za to tym co się skuszą gwarantuje podróż w zupełnie inny wymiar literatury. Momentami cuchnącej, niesmacznej i obrzydliwej. Mieszkanka wybuchowa? A jakże!

 
Tytuł: „Pasujesz tu najlepiej”
Autor: Miranda July
Wydawnictwo Pauza
Tłumaczył: Łukasz Buchalski
Forma książki: papierowa, dostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura piękna
 

Ocena: 4,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz