„Kwiat wiśni i czerwona fasola” Durian Sukegawa – Moc przyjaźni

przez Katarzyna Denisiuk

Są takie książki, które odczuwamy jak powiew przyjemnego, pachnącego powietrza. Albo jak promień słońca, w kierunku którego obracamy twarz i zamykamy oczy chłonąć życiodajną energię. A może jak … Każdy może tutaj wstawić coś co przynosi mu czystą przyjemność.

Taką własnie książką jest „Kwiat wiśni i czerwona fasola” Duriana Sukegawy, która czaruje już samą okładką. Nie taką minimalistyczną, ale doskonale wyważoną i miłą dla oka.

Santaro dzień po dniu, miesiąc po miesiącu stoi nad gorącą płytą i smaży dorayaki – tradycyjne, japońskie naleśniki nadziewane an – słodką pastą z czerwonej fasoli. To zajęcia nie daje mu nic. Ani przyjemności z kontaktu z klientami, ani satysfakcji z zarobionego grosza. Wydarzenia z przeszłości wrzuciły go na tory rutyny i zamknęły w klatce z wywieszką „nieudacznik bez ambicji”. Jedno spotkanie, jeden kontakt odmienia jego życie. Staruszka Tokue o powykręcanych palcach będących skutkiem bolesnych doświadczeń, nieocenionych kulinarnych zdolnościach, a przede wszystkim życiowej mądrości subtelnie wnika w życie Santaro. Od tego momentu życie ich obojga ulega znacznej zmianie.

Powieść Duriana Sukegawy cudownie chwyta za serce i przenosi czytelnika w inny wymiar, po trosze baśniowy, ale jednak realny. Autor stworzył wspaniały klimat, który sprawia, że czas zwalnia i następuje wyciszenie. A w powietrzu unosi się duch orientu i wirują płatki kwitnącej wiśni.

„Kwiat wiśni i czerwona fasola”, to historia o dramacie izolacji, osamotnieniu, niemożności realizacji marzeń. To również książka o poszukiwaniu swojej życiowej drogi, odnajdywaniu sensu życia i sile przyjaźni.

Piękna, mądra i bardzo wzruszająca!

Tytuł: „Kwiat wiśni i czerwona fasola”
Autor: Durian Sukegawa
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tłumaczył: Dariusz Latoś
Forma książki: papierowa, brak wydania elektronicznego
Gatunek: literatura współczesna
Seria z Żurawiem

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz