„Błoto” Hillary Jordan – Kiedy otoczenie dyktuje warunki

przez Katarzyna Denisiuk

1946 rok, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Amerykańska rodzina McAllanów przenosi się z Memphis na farmę w Delcie Missisipi. Jest to miejsce nieprzyjazne, szalenie wymagające i nastręczające wielu problemów.  Bez bieżącej wody, prądu, za to w otoczeniu brudu i błota biorą się z życiem za bary.

Gdy myślę o farmie, widzę błoto. Żałoba za paznokciami męża, strupy zeschniętej ziemi oblepiające kolana i włosy dzieci. Błoto pochłaniające moje stopy niczym niemowlę łapczywie ssące pierś matki, znaczące śladami butów drewnianą podłogę domu. Było nie do pokonania. Pokrywało wszystko. Moje sny miały błotnisty kolor.

Henry, jego żona Laura ich dzieci oraz ojciec zwany Papą, który jest jak ropiejący wrzód czerpiący radość z uprzykrzania życia innym, koegzystują pod jednym dachem. Życie ich nie oszczędza, życie daje im w kość. Aby przetrwać należy być twardym, ale czy również nieludzkim? Segregacja rasowa i zakorzeniony w umysłach mieszkańców Południa protest przeciwko równouprawnieniu czarnoskórych doprowadzi do tragicznych wydarzeń na farmie.

„Błoto” Hillary Jordan jest bardzo plastyczne i mięsiste. Przywiera do czytelnika, zasycha na skórze i sprawia, że ciężko jest się z nim rozstać. Oprócz wspomnianej dyskryminacji i doskonale przedstawionych realiów życia Południa Ameryki, powieść Jordan porusza dodatkowe struny. Mocnym akordem wybrzmiewa w niej wątek przyjaźni, miłości, potrzeby bliskości, zrozumienia i wsparcia oraz powojennej traumy. 

„Błoto” mówi głosami głównych bohaterów. Historię w niej opowiedzianą poznajemy z ich perspektywy, czerpiąc wiedzę z ich doświadczeń. I ta historia drażni, kłuje oraz boli. Buntujemy się, zżymamy, protestujemy przeciwko takiemu życiu i traktowaniu drugiego człowieka. Chcielibyśmy, żeby historia odbiła z toru, który nieuchronnie wiedzie ku tragedii i rozpaczy.

Powieść Hillary Jordan, pomimo tego, że porusza wiele trudnych tematów, nie jest emocjonalnym armagedonem. Czyta się ją z wielkim zainteresowaniem i chęcią szybkiego poznania finału historii. Autorce udało się wessać mnie do swojego świata, dostarczyć wielu wrażeń, dlatego uważam, że „Błoto” jest bardzo udaną powieścią.

Tytuł: „Błoto”
Autor: Hillary Jordan
Wydawnictwo Otwarte
Tłumaczył: Adriana Sokołowska-Ostapko
Forma książki: papierowa, dostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura piękna

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz