„Pod śniegiem” Petra Soukupová – Wiwisekcja rodzinnych relacji

przez Katarzyna Denisiuk

Minimalistyczna okładka przyciąga mój wzrok i od razu, bezwiednie, daję książce kredyt zaufania. Jednak przyklaskując zasadzie „nie oceniaj książki po okładce” sięgam do treści. A tam … całkowite zaskoczenie! Dawno nie czytałam tak dobrej książki o zwyczajnym życiu, zwykłych ludzi, o rodzinie i więziach między jej członkami.

Wyobraźcie sobie samochód, a w nim trzy dorosłe siostry, ich dzieci (trzy plus jeden, w tym niemowlak) i pies. Ich celem jest podróż do rodziców, żeby uczestniczyć w rodzinnej uroczystości jaką są urodziny taty. A teraz pomyślcie, że relacje pomiędzy siostrami są dalekie od sympatycznych i bliskich. Kuzynostwo również za sobą nie przepada. Zanim wyruszą w drogę dochodzi do pierwszych sporów, pierwszych animozji i przytyków. Potraficie wyobrazić sobie co wylewa się z samochodu kiedy docierają na miejsce? Jakie słowa padają? Co wydobywa się na wierzch?

Nigdy nie wiadomo, czego można się spodziewać od życia. czasem jednak wiadomo.

„Pod śniegiem” to powieść drogi. Nie tak długiej, jednak pełnej emocji. To również operacja na żywym organizmie, gdzie wszystko może się zdarzyć, wiele rzeczy zaskoczyć, a efekt końcowy może być daleki od oczekiwanego.

Historia Petry Soukupovej chwyciła mnie swoimi szponami i nie puściła do końca. W sposób mistrzowski odsłoniła wszystkie skazy i blizny, które szpecą rodzinę, małżeństwo, rodzeństwo. Bezkompromisowo, mocno, bez sentymentu zrobiła wiwisekcję relacji rodzinnych. „Z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu” mogłoby być wizytówką prozy Soukupovej. 

To czym wyróżnia „Pod śniegiem” jest „autentyczność zachowań, dialogów i sytuacji„. Bez grama fałszu, z poczuciem otrzymania uczciwej historii, towarzyszymy bohaterkom w ich podróży, w drodze do duchowej spowiedzi. Ta historia potrafi emocjonalnie wessać, przemielić i wypluć. Ale to co otrzymujemy sprawia, że niemal kompulsywne szukamy kolejnych powieści autorki.

Dzięki powieści „Pod śniegiem ” Petry Soukupovej literatura czeska nie raz jeszcze zagości na czytniku. To była naprawdę fascynująca przygoda. Jestem pod wielkim wrażeniem prozy młodej pisarki i na pewno sięgnę po inne książki jej autorstwa. Serdecznie polecam!

Tytuł: „Pod śniegiem”
Autor: Petra Soukupová
Wydawnictwo Afera
Tłumaczył: Julia Różewicz
Forma książki: ebook
Gatunek: literatura współczesna

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz