„Jedwab” Alessandro Baricco – Literackie upojenie

przez Katarzyna Denisiuk

To nie jest powieść. Ani nawet opowiadanie. To pewna historia. Zaczyna się od mężczyzny, który przemierza świat, a kończy jeziorem w wietrzny dzień. Mężczyzna nazywa Hervé Joncourt. Jak się nazywa jezioro, nie wiadomo.

O czym można opowiedzieć na stu stronach, żeby poruszyć czytelnika? Ilu słów należy użyć, aby stworzyć historię, która porywa, hipnotyzuje i gra piękną melodię? Alessandro Baricco swoją nieprzeciętną literacką wirtuozerią udowodnia, że jest mistrzem krótkiej, skondensowanej formy. Rozkochał mnie w swojej prozie, w sposobie kreacji bohaterów, a przede wszystkim tym, że oszczędnie znaczy dla tak wiele.

Hervé Joncourt miał 32 lata.

Kupował i sprzedawał.

Jedwabniki.

Jest rok 1861. Hervé ma żonę Hélènę, nie mają dzieci i mieszkają w niewielkiej miejscowości Lavilledieu. Jej mieszkańcy żyją z produkcji jedwabiu i aby sprostać zapotrzebowaniu na kokony jedwabników Hervé podróżuje po świecie. Jeździ do Egiptu, Syrii oraz na drugi koniec świata, do odległej i egzotycznej Japonii.

W czasie pierwszego pobytu w kraju kwitnącej wiśni spotyka przepiękną, młodą kobietę. Ulegają wzajemnej fascynacji, a w sercu i umyśle Hervé rodzą się uczucia i myśli, które go oplatają, wnikają w duszę i nie dają o sobie zapomnieć.

Można by powiedzieć, że jest to historia miłosna. Ale gdyby tylko o to chodziło, nie warto byłoby opowiadać. Są tu pragnienia i cierpienia, które znasz dobrze, ale nie znajdujesz słowa zdolnego je wyrazić.

Zachwyt, to najbardziej właściwe słowo jakim określam emocje towarzyszące mi podczas lektury. Żałuję tylko, że to był tak krótki czas, chociaż uważam również, że ta opowieść została perfekcyjnie skrojona. Czy można pisać o uczuciach używając niewielu słów? Można! Czy można o relacjach międzyludzkich pisać obrazami, nie krzycząc? Można! Poetycko, plastycznie, szeptem, delikatnie, smacznie. I to jak! O poszukiwaniu, o miłości, o wierności.

„Jedwab” mnie oczarował, zaczarował i przekonał, że Baricco to pisarz niebanalny, do którego warto wrócić. Trwam w literackim upojeniu i serdecznie polecam.

Tytuł: „Jedwab”
Autor: Alessandro Baricco
Wydawnictwo Czytelnik
Tłumaczył: Halina Kralowa
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz