„Równonoc” Anna Fryczkowska – Gdy znika dziecko…

przez Katarzyna Denisiuk

Dziecko, to największy skarb. Niejednokrotnie wypełnione bezmiarem rodzicielskiej miłości i dumy. Dbamy o nie, wychowujemy, staramy się ze wszystkich sił, żeby było radosne, szczęśliwe, mądre. I ktoś nam je odbiera. Wyrywa nam serce. Zostawia z dojmującym smutkiem oraz rozpaczą ocierającą się o szaleństwo.

„Równonoc”, to fabularyzowane historie zaginięć czterech nastolatków z województwa zachodniopomorskiego, które miały miejsce w latach 1998 oraz 1999. Anna Fryczkowska oddała głos rodzicom chłopców i z niebywałym wyczuciem oraz precyzją w doborze emocji pokazała nam co działo się w sercach i umysłach tych ludzi. 

Ale przecież ja nie byłam w żałobie. Ja byłam w poszukiwaniu. Nic nie rozumieli.

Każda z rodzin w inny sposób radziła sobie z „nieżałobą”, przepracowywała pustkę po synu. Każda innymi sposobami próbowała odnaleźć swoje dziecko. Codziennie odbijali się od niezrozumienia, pustych frazesów, grzęznąć w osamotnieniu i bezdennej frustracji, a nad nimi wisiały czarne chmury w postaci pytań: kto? dlaczego? I najgłośniejszego: GDZIE JESTEŚ?!

-Ja wiem tylko, że trudno znowu zacząć żyć, nie zamknąwszy pewnego etapu.

-Nie będę nic zamykać. Czekam na Szymona. I będę czekać. Proszę mi tylko dać jakieś pastylki, żebym dała radę.

Nie zapominajmy, że książka nie jest dokumentem. Owszem jej szkielet tworzą autentyczne wydarzenia, ale cała otoczka, wypowiedzi i myśli bohaterów, to fikcja literacka. Autorka w doskonały sposób prowadzi nas przez meandry ludzkich zachowań, reakcji, interakcji. Pokazuje całe spektrum uczuć targających człowiekiem w obliczu tragedii jaką jest strata dziecka. Bez ckliwości, egzaltacji i w sposób bardzo wyważony.

„Równonoc” Anny Fryczkowskiej powstała pod szyldem wydawnictwa znanego na rynku z kapitalnej serii Na F/Aktach i również do tej serii należy. Spodziewałam się mocnych wrażeń i takie dostałam. Książkę czyta się doskonale. Temat nie przytłacza, nie dołuje, chociaż cały czas „ściska w dołku”.

Ona już nigdy nie będzie taka jak przedtem. Oni nie będą tacy jak przedtem. Ale kuśtykała do przodu. Były przynajmniej dwie osoby, dla których powinna to robić. 

A oni może z czasem przestaną kuśtykać. Pójdą.                       

Bardzo dobra, surowa, szorstka powieść, którą szczerze polecam.

Tytuł: "Równonoc"
Autor: Anna Fryczkowska
Wydawnictwo Od deski do deski
Forma: papierowa, dostępna również w formie ebooka
Gatunek: literatura faktu

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz