„Kijanki i kretowiska” Aleksandra Zielińska – Emocje zamknięte w krótkiej formie

przez Katarzyna Denisiuk

„Kijanki i kretowiska”, to zbiór jedenastu opowiadań. Opowiadań, które wwiercają się w duszę czytelnika, jak korzenie szukające pożywienia. Powoli, stopniowo, coraz głębiej i głębiej, rozrastają się, zapętlają, by finalnie stać się kompletną rośliną, solidnie osadzoną w ziemi.

Każde z tych opowiadań jest inne. Jedne są bardziej oczywiste, realne, opisujące sytuacje, które mogły się wydarzyć naprawdę, drugie ocierają się o metafizykę i realizm magiczny. Jednak coś je łączy. To całun smutku, mroku, przygnębienia i niebywałej sugestywności. To nie są wesołe opowiastki wprawiające w dobry humor, ale historie, które elektryzują a momentami napawają grozą.

Przestaniesz bać się guzików tego dnia, gdy woda wypełni płuca twojej siostry.

Zielińska świetnie operuje słowem. Odpowiedni dobór metafor, porównań sprawiają, że opowiadania trafiają w czułe punkty, że czytelnik żyje tym co czyta.  Momentami jest mocno, dosadnie, wulgarnie, ale cały czas w granicach językowej poprawności.

„Tereska przyszła na czas, bo Tereska zawsze przychodzi na czas. Praca zdążyła już ją nauczyć, że jeśli spóźni się choć godzinę, kilka minut czy parę sekund, to wszystko może się beztrosko spierdolić.

W większości opowiadań bohaterami są dzieci, młodzież poturbowane przez życie. Borykają się ze strachem, którego źródłem są najbliżsi i otoczenie. Te właśnie historie mają największą siłę rażenia. Szarpią, zadają ból, pozostawiają głębokie rany.

Opowiadania nie są długie. Każde słowo ma swoją wartość, jest napisane po coś. W zestawieniu z doskonałym budowaniem napięcia, chciałoby się więcej. Spirala ciekawości się rozkręca, a to już koniec. Zawisamy nad przepaścią literackiej przygody.

Piękny styl, mnóstwo emocji, niepowtarzalny klimat, to niewątpliwie bardzo mocne strony pióra Aleksandry Zielińskiej. Warto sięgnąć po „Kijanki i kretowiska”, bo są doskonale napisane. A autorkę będę miała na oku, bo myślę, że niejedną kreacją nas jeszcze zaskoczy. Polecam!

Tytuł: "Kijanki i kretowiska"
Autor: Aleksandra Zielińska
Wydawnictwo W.A.B.
Forma książki: ebook
Gatunek: literatura współczesna, opowiadania

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz